Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Mirvokhid Azimov'un liderliğinde gerçekleşen çevrimiçi toplantıda, Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) TIR ve Transit Hizmetleri Direktörü Tatiana Rey-Bellet ve IRU TIR ve Transit Hizmetleri Kıdemli Danışmanı Vakhtang Zarandia ile bir araya geldi. Toplantıda, bölgesel işbirliği çabalarındaki gelişmeler değerlendirildi ve gelecekteki işbirliği konuları değerlendirildi

Taraflar, bölgedeki işbirliği çabalarının meyvelerinden memnuniyet duyduklarını ifade ettil. Toplantıda, özellikle idari prosedürlerin kolaylaştırılması ve bölgedeki karayolu taşımacılığı faaliyetlerinin etkin ve güvenli hale getirilmesi amacıyla yeni işbirliği yolları ele alındı. Ortak faaliyetleri belirleyerek, bölgesel taşımacılık ve transit prosedürlerindeki zorlukların üstesinden gelmeye yönelik adımlar atma kararı alındı.

Teşkilata üye Türk Devletleri, taşımacılık ve transit prosedürlerini basitleştirmeye yönelik küresel araçları teşvik etme çabalarını takdirle karşıladı. Özbekistan'ın, 2023 yılı sonunda 78 ülke arasında en fazla verilen TIR Karnesi sayısına sahip birinci ülke olduğu vurgulanarak, Türkiye ve Kazakistan'ın da ilk 5 ülke arasında yer aldığı belirtildi.

Taraflar arasındaki olumlu diyalog, bölgesel ekonomik entegrasyon ve ulaştırma sektöründeki işbirliğini güçlendirmeye yönelik umut verici bir adım olarak değerlendirildi.

20-30

Türk Devletleri Teşkilatı 
(Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi - Türk Konseyi)


Türk Devletleri'nin kapsamlı işbirliğini teşvik etmek amacı ile 2009 yılında uluslararası bir örgüt olarak kurulan TDT
Teşkilatının kurucu üyeleri; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye`dir.
Özbekistan ise Teşkilata Ekim 2019 yılında Bakü'de gerçekleştirilen 7. Zirvede tam üye olarak katılmıştır. 

Editör: Elif Bilir