Meral Akşener biliyorsunuz seçimlerden sonra yerel seçimlerle alakalı “Tüm il ve ilçelerde tek başımıza seçimlere gireceğiz” türküsüne başladı ve hala da o türküyü söylüyor. Fakat bunu koro halinde İP’in tüm kadrosu söylemiyor. Meral Akşener söylüyor ve yanındaki iki-üç tane vokalist ona eşlik ediyor. İP’in geneli eğer ittifaksız seçimlere girerlerse bir yeri kazanamayacaklarını bildiği için asla koro oluşturmuyorlar. Meral Akşener de anladığımız kadarıyla pazarlıklarda elini güçlendirmek için böyle davranıyor.

Hatırlarsanız 2018 seçimlerinden aylar önce "İYİ Parti’yi CHP ve HDP ile yan yana getirme çabasını çirkin, saygısız ve çok ayıp buluyorum.” demiş ama sırasıyla CHP ve HDP’li ittifaklarda yerini almıştı.

İP’in beslendiği maddi kaynağın merkezi CHP’nin Büyükşehir Belediyeleri iken, bu kaynağı nasıl terk edecekleri soru işareti barındırmakladır. Hele İstanbul ve Ankara, İP’in seçimlerden beri hayat damarı olmuşken… Beslendiği kaynağın ve onları yaşatan hayat damarının CHP’li Büyükşehir Belediyeleri olduğunu artık biz değil, İP’in içinde başlayan sansasyonel tartışmalar tescillemiştir.

CHP’li Belediyelerden gelen maddi yardımlar, ihale havuzları, belediyelerden gelen çanta dolusu paralar İP’in siyasi magazin başlıklarıdır.

Meral Akşener’in Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Ekrem İmamoğlu’nu Cumhurbaşkanı adayı yapmak için sergilediği performansa bakınca, Ekrem İmamoğlu’nu kolay kolay terk edecek gözükmüyor.

Dikkat ettiniz mi Özgür Özel, Ekrem İmamoğlu, Meral Akşener arasında yine sıcak temaslar başladı. Bu arada Mansur Yavaş da Meral Akşener’i İP Genel Merkezi’nde ziyaret etti. Meral Akşener bu ziyareti “Sayın Özgür Özel’in de selamlarını getirdi. Bunun dışında herhangi bir durum söz konusu değil. Bazı basın organlarında tesadüfen gördüm çirkin bir durum oluştuğuna dair. Asla böyle bir şey yok. Sayın Yavaş nezaket ziyareti yaptı tekrar söylüyorum.” şeklinde yorumlayarak Mansur Yavaş’ın bir nevi kuryelik yaptığını söylemiştir.

Kuryenin sahibi CHP Genel Başkanı Özgür Özel, o görüşmeden sonra yaptığı “Yerel seçimlerde ittifak yapmayacağız. Çünkü ittifak kelimesi çok yoruldu. Ben ‘iş birliği’ kelimesini kullanmayı tercih ediyorum. Seçim bölgelerine özel iş birlikleri yapılabilir. Meral Hanım'la, Sayın Genel Başkan'ımızla, onun deyimiyle Meral Ablam ile beraber pek çok zorluğu aşacağımıza inanıyorum. Bunun için de üzerime ne düşüyorsa yapacağım” şeklindeki açıklamasıyla girişimlere başladığı zaten göstermiştir.

İP’in içindeki tartışmalara bakınca Meral Akşener’in sözlerinden nasıl dönebileceğinin işaretleri vardır. CHP, İP’in zafiyetlerini ve yumuşak karnını biliyor.

Bakalım Meral Akşener “Yerel seçimlere 81 ilde kendi adaylarımızla gireceğiz” sözünün arkasında durabilecek mi yoksa İP’in bilinen zafiyetleriyle tekrar CHP’ye teslim olacak mı?

Özgür Özel’in PKK’lı teröristlere selam göndermesi, sözde Kürdistancıların elini öpmesi, ‘Türkiye’de herkes eşittir ama Kürtler daha az eşittir’ şeklinde etnik bölücülük yapması Meral Akşener için CHP’ye tavır almasını sağlayacak sebepler değildir. Çünkü Kemal Kılıçdaroğlu ve kadrosu en ağır derece HD(P)KK ilişkilerine girdiği halde hem yerel seçimlerde hem de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HD(P)KK ile ittifak yapmıştı.

Meral Akşener o yüzden bu konulara değil, CHP’den ne kadar belediye koparacağına ve İP’in maddi kazanımlarına bakacaktır.

2019 yılındaki seçimlerde terör örgütü PKK’nın tüm unsurları Ekrem İmamoğlu’nu desteklerken Meral Akşener zerre rahatsızlık duymadı ki, bundan sonra HEDEP ile aynı hedef için yan yana gelmekten niçin bir rahatsızlık duysun.

Meral Akşener partisi içindeki son gelişmelerden sonra köşeye sıkışmış durumdadır. Psikolojik olarak rahat olmadığı için CHP karşısında pazarlık gücünü toparlamakta zorlanmaktadır. Biraz rahatlarsa perde arkasındaki CHP Genel Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir pazarlığa oturacaktır.

Meral Akşener’in siyasete başladığı DYP’den bugüne kadar bulunduğu tüm partilerin içinde yaşattıklarına bakın, bugünleri çok net anlayacaksınız.

Dallas dizisine dönmüş İP’in bundan sonra çöküş dönemi başlamıştır. Her gelişme onlara yıkıcı darbe olacak kokular vermektedir.

İP inceldiği yerden kopacak, İP’e de batan geminin malları muamelesi yapılacaktır.