Ankara’daki hizmetsiz, projesiz 5 yılını tamamlayan Yoldaş Mansur Yavaş’ın adı son günlerde hep Londra’da aldığı ev ile anılıyor. Fakat Mansur Yavaş’ın İngiltere ilişkileri sadece kızına aldığı ev üzerinden şekillenmiyor. Dün kaleme aldığım yazımda “Bir de Mansur Yavaş’ın İngiltere aşkı mercek altına alınmalıdır. Yarın bu konuyu inşallah geniş değerlendirmeye çalışacağız. Mansur Yavaş’ın İngiltere’de bir gömü aradığı çok bellidir. Kızının da Türkiye’de iş bulamamasından İngiltere’ye gitmesi falan hepsi hikâyedir.” demiştim.

Mansur Yavaş’ın İngiltere ilişkisine, sadece Türkiye’de iş bulamayan kızına Londra’da ev alması olarak bakarsanız fotoğrafı eksik görürsünüz. Mansur Yavaş’ın “2014 yılındaki seçimden sonra iş bulamadığı için birçok genç gibi yurt dışına gitmek zorunda kalan kızımın...” şeklinde kurduğu cümleler hikâyeden ibarettir. Ankara’da avukatlık kimliği altında büyük işler kovalayan, bu uğurda sahte senet, vergi kaçırma, kaset satma, tehdit, şantaj işlerine bile adı karışan Mansur Yavaş Ankara’da kızına iş bulamayacak öyle mi? O dönem Kemal Kılıçdaroğlu’na bile söylese kızına her yerde iş bulabilirdi. Kaldı ki, zaten kızı Londra’da bir işe girmemiş şirket kurmuş… O yüzden geçelim bu hikâyeleri…

Londra’da ev aldığı tartışılırken, Ankara’da da 25 milyon TL’ye yeni bir ev aldığı ortaya çıkan Mansur Yavaş’ta bu ticari zekâ varken hiç kızı işsiz kalabilir mi? 125 bin maaşıyla Londra’da ev almak, Ankara’da 25 milyon TL’ye ev almak bir başarı hikâyesidir.

Neyse biz tekrar Mansur Yavaş’ın İngiltere aşkına dönelim. Yazılarımı düzenli okuyanlar bilir. 2021 yılında yazdığım yazının başlığı bile “İngiliz Mansur olmuşsun, elbette ödül senin olur!” şeklindeydi. Yani Mansur Yavaş’ın İngiltere bağı bu seçim döneminde çıkmış değildir. Öyle ki, Ankara’da sel olup, 7 vatandaşımızın öldüğü o günlerde bile Londra’da idi. Günlerce ortada görünmemişti.

Mansur Yavaş’ın İngiltere bağı hakkında arşivde bir arama yaptığınızda karşınıza şu başlıkta haberler çıkıyor:

“Mansur Yavaş, İngiltere’de Jeremy Corbyn’le görüştü

Mansur Yavaş, İngiltere’ye para bulmaya gitti

Mansur Yavaş, İngiliz basınının manşetinde: ‘Salgının sürpriz yıldızı’ dediler

Mansur Yavaş, Financial Times’a konuştu

Mansur Yavaş, Chatham House’da konuştu

Mansur Yavaş’tan Sadiq Khan’a tebrik mesajı

İmamoğlu ve Yavaş, Türkiye’yi İngiltere’ye şikâyet etti!

Mansur Yavaş, CHP İngiltere Merkezi’nde halkla buluşacak

Mansur Yavaş, İngiltere’de kimle ne görüştü?

Mansur Yavaş’tan İngiltere’ye ‘yeşil enerji’ ziyareti

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, İngiltere’ye gidecek”

***

Mansur Yavaş’a İngiltere yolunu kim açtı bilinmez ama Beypazarı Belediye Başkanı iken ilişkilerini güçlendirdiği Turgay Ciner’in bu yolu ona açtığı söylenir.

Mansur Yavaş, İngiltere’ye gittiğinde sadece kızını ziyaret edip dönmüyor; İngiltere’nin siyasetçileri, dünyaya yön vermeye çalışan stratejik kuruluşlarıyla sıcak ilişkiler kuruyor.

Mansur Yavaş’ın Londra’da görüştüğü siyasilerin genelde terör örgütü PKK’ya destek veren Unmesh Desai, Jeremy Corbyn gibi kişiler…

İngiliz The Times gazetesi bile İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisinin lideri ve Mansur Yavaş’ın dostu olan Jeremy Corbyn'in; terör örgütü PKK'yı meşrulaştırma çabası içerisinde olan PKK'nın İngiltere'deki lobi örgütleriyle bağlantılı olduğunu ileri sürmüştü.

Justice For Kurdistan Kampanyası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Londra Büyükşehir Belediyesi Meclisi Üyesi olan Mansur Yavaş’ın dostu Unmesh Desai de teröristbaşı Öcalan’a özgürlük isteyen birisi… Mansur Yavaş’ın İngiltere’deki kadim dostları bunlar…

Mansur Yavaş’ın bu kadim dostları, nerede terör örgütü PKK’nın bir faaliyeti varsa anında destek için oradalar…

İzzet Ceren isimli sosyal medya kullanıcısı bu konulara ait fotoğrafları sayfasında sürekli yayınlıyor.

Mansur Yavaş’ın İngiltere odaklı PKK sevdalısı bu dostlarından çok etkilendiği belli ki; ondan şunları yaptı.

“Mali özerklikten yanayım. Yerel yönetimler özerkliğini öncelikle mali özerklik yaparak belirlersiniz” dedi.

PKK’lı Demirtaş’ın özgürlüğünü isteyeni alkışladı, onun özgürlüğünü isteyene “inşallah” dedi.

Teröristbaşı Öcalan’dan “Apo bey” diye bahsetti.

“HDP meşrudur. TBMM’de derdini anlatacaktır. Selahattin Demirtaş PKK’ya silah bıraktıracaktır” şeklinde güzellemeler yaptı.

2019 yılında partisi CHP’nin yerel seçimlerde yaptığı HD(P)KK ittifakıyla ABB başkanlığına seçildi.

Yıllardır alçakça süren CHP-PKK ilişkisine zerre itirazı olmadı.

İngiltere’deki dostlarıyla uyumu ancak bu kadar olur herhalde?

Bir İngiliz atasözünde “Her kuş kendi türüyle uçar” (Birds of a feather flocks together) der. Mansur Yavaş da İngiliz türleriyle düşüp kalktıkça PKK’lıları savunmaya, onların kavramlarıyla konuşmaya başladı. MHP’de iken Engin Alan gibi vatansever bir komutana karşı çıkan Mansur Yavaş  CHP’de ise Canan Kaftancıoğlu gibilere sahip çıktı, Sezgin Tanrıkulu gibilerle pozlar verdi. Engin Alan gibi Türk düşmanlarıyla mücadele etmiş vatansever bir komutanı cuntacı yaparken, elinde yüzlerce şehidimizin kanı olan PKK’lı Demirtaş’a özgürlük istedi ve güzellemeler yaptı.

Anlaşılan Mansur Yavaş’ı İngilizler hamur gibi yoğuruyor. Kendileri gibi düşünce şeklini almasını sağlıyorlar.

Sosyal medyasından her şeyi paylaşan ama Sevr Antlaşması'nın mimarı olarak bilinen ve dünyanın en eski düşünce kuruluşlarından biri olan Chatham House (Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstütüsü) ziyaretini gizli tutan Mansur Yavaş acaba neyi gizlemeye çalışıyordu? Geçmişte birçok siyasetçi de gitmişti Chatham House’ye ve onları da eleştirmiştik. Ama hiçbiri Mansur Yavaş gibi Chatham House ziyaretini gizlemeye çalışmamıştı.

Milliyetçi-Ülkücü maskesiyle yola çıktı. Sonra Sol’a yoldaş oldu. Yoldaş iken küreselcilere bol bol kuyruk salladı. Mansur Yavaş’ın kimlerin esirini olduğunu 2010 yılında MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’ye yazdığı mektubu baştan sona sindirerek okuyun, emin olun her yönüyle anlayacaksınız. Böyle bir adam İngiltere’deki PKK dostlarıyla da el sıkışır, Chatham House gibi kuruluşlarda da pozlar verir, CHP’nin PKK ilişkilerine de susar…

Siyasi ve şahsi menfaatleri için onun girmeyeceği kılık yoktur.

Ona “dürüst” sıfatı veren kim olursa olsun benim gözümde iki paralık adamdır. Mansur Yavaş hiçbir zaman MHP ve Ülkücü Hareketin değerleriyle yaşamamış ve asla da bu değerlere bağlı kalmamıştır. Onu şu an için tek anacağınız sıfat, “CHP’li Mansur Yavaş” olacaktır. Yarın İngiliz dostları şahsi ve siyasi menfaatleriniz DEM’de desinler soluğu orada alır. “HDP ile görüşecek misiniz?” diye sorduklarında “Ona ajans karar verecek” diyenin iradesi olmaz. Olsa olsa “görevlendirilmesi” olur. MHP’de iken Ülkücüleri; AKP iktidarına ve FETÖ referanduma desteğe davet ettikten iki yıl sonra hükümete yönelik gerçekleşen 17-25 Aralık operasyonlarının tam ortası 23 Aralık günü CHP’ye üye olmuştur. İşte bahsettiğim böyle bir görevlendirmedir. Ona gideceği yeri işaret etsinler yeter…

Tekrar İngiltere’deki ev işine ve iş bulamadığı için Londra’ya giden kızına dönersek Mansur Yavaş…

Londra’daki evi tam olarak kaç paraya aldın, bunun belgesini yayınlayacak mısın?

2014 yılından itibaren İngiltere’de olan kızın Çağlayan Yavaş, yemin ederek İngiltere vatandaşı oldu mu yoksa kurduğu şirket onu vatandaşlığa geçirdi mi? Kızının ara-sıra ABD’de görünmesi sıradan bir gezi mi? Yoksa Amerika’da da eviniz var mı?

İngiltere’deki Unmesh Desai, Jeremy Corbyn gibi PKK sevdalısı dostlarınla sürekli görüşüyor musun?

Chatham House gibi düşünce kuruluşlarından Türkiye’deki siyasi hesapların adına bir yol haritası aldın mı ya da bugüne kadar yaptığın zikzaklar onların yol haritası sayesinde mi oluştu?

Yavaş yavaş hikâyen anlaşılıyor Mansur Yavaş… Oynadığın rolü biz çoktan çözdük. Darısı gözünde perde olanlara…