Özbekistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Cameron Taşkent'teki temasları kapsamında Özbekistan Dışişleri Bakanı Bahtiyar Saidov ile bir araya gelerek iki ülke arasındaki konular hakkında görüştü.

Görüşmenin sonunda Cameron ve Saidov, ülkeleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesini öngören Kapsamlı Ortaklık Deklarasyonu ile Bölgesel ve Uluslararası Bağlantı ve Altyapı Alanlarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı'nı imzaladı.

Saidov, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, etkili ve anlamlı geçen görüşmenin Özbekistan ile İngiltere arasındaki ilişkilerin her alanda güçlendirilmesine yönelik temel görevlerin belirlenmesine olanak sağlayacağını kaydederek, görüşmede ikili ekonomik ilişkilerin hızlanmasına özellikle önem verdiklerini belirtti.

Saidov, ayrıca İngiltere’nin iki ülke iş çevreleri arasında doğrudan temasları ve eğitim alanındaki işbirliğini geliştirmeye hazır olmasından duydukları memnuniyeti vurguladı.

"İŞ BİRLİĞİ YAPTIĞINIZ ÇOK GÜÇLÜ KOMŞULARINIZ VAR"

Cameron, temasları kapsamında Senato Başkanı Tanzila Narbayeva ile de bir araya gelerek, Özbekistan ve İngiltere arasında siyasi, diplomatik diyaloğun genişletilmesi, uluslararası alanda yapıcı işbirliğinin sürdürülmesi, ticari, ekonomik, kültürel ve insani ilişkilerin güçlendirilmesi ile parlamentolar arası ilişkilerin etkinleştirilmesi konularını ele aldı.

İki ülke arasındaki bağların son yıllardaki gelişimine işaret edilerek, yeşil ekonominin geliştirilmesi alanında ortak projelerin başlatılması ve iklim değişikliğinin sonuçlarıyla mücadelede karşılıklı işbirliğinin güçlendirilmesinin önemi vurgulandı.

Görüşmede ayrıca, eğitim ve kültürel-insani ilişkilerin geliştirilmesinin öncelikli olduğu belirtilirken, yükseköğretimde çağdaş branşlarda nitelikli uzmanların yetiştirilmesi ve İngilizce eğitim programlarının genişletilmesiyle ilgili konular gözden geçirildi.

Cameron, ziyaretlerinin ardından Özbek basınına yaptığı açıklamada, İngiltere’nin Özbekistan ve Orta Asya ile işbirliği yapmak istediğini kaydederek, "Orta Asya dünyanın önemli bir bölgesidir. Bölgede işbirliği yaptığınız çok güçlü komşularınız var. Burada şunu söylemek istiyorum ki, bizler sizden bu ortaklar ile İngiltere gibi bir ülke arasında seçim yapmanızı istemiyoruz" dedi.

Kaynak: AA