İngiltere'de kuş gribi alarmı! İlk defa insana bulaştı

İngiltere'de baş gösteren kuş gribi salgınında korkulan oldu. Hastalıkta ilk insan bulaşı yaşandı. Söz konusu hastanın tecrit edildiği açıklanırken konu ile ilgili DSÖ ile temasa geçildiği açıklandı.

İngiltere'de kuş gribi alarmı! İlk defa insana bulaştı - Sayfa 1

Güney Batı İngiltere'de bir kişide Kuş Gribi görüldü. Sağlık Güvenliği Ajansı (HSA), konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeye yer verdi; 'Kişi enfeksiyonu, uzun bir süre boyunca evlerinde ve çevresinde tuttukları çok sayıda enfekte kuşla çok yakın ve düzenli temastan aldı.' Söz konusu tesisi ziyaret edenler de dahil olmak üzere tüm temaslı kişilerin incelendiğinin altını çizildi ve 'Enfeksiyonun başkalarına yayıldığına dair bir kanıt yok. Birey şu anda iyi durumda ve kendini izole ediyor' denildi.


İngiltere'de kuş gribi alarmı! İlk defa insana bulaştı - Sayfa 2

HSA aynı açıklamasında vakayla ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile temasa geçtiğini duyurdu. Hastalığa neden olan kuşlar ise itlaf edildi. İleri laboratuvar analizleri, virüsün kuşlarda bulunan 'H5' tipi olduğunu gösterdi. Bu özel suş İngiltere'de ilk kez bir insanı enfekte etti.


İngiltere'de kuş gribi alarmı! İlk defa insana bulaştı - Sayfa 3

İNSANDAN İNSANA BULAŞIYOR MU?

UKHSA'nın baş bilim sorumlusu Profesör Isabel Oliver, 'Halk için kuş gribi riski çok düşük olsa da, bazı suşların insanlara yayılma potansiyeli olduğunu biliyoruz' dedi. Oliver sözlerine şöyle devam etti; 'Şu anda tespit edilen bu suşun insandan insana yayılabileceğine dair bir kanıt yok, ancak virüslerin her zaman geliştiğini biliyoruz ve durumu yakından izlemeye devam ediyoruz.'


İngiltere'de kuş gribi alarmı! İlk defa insana bulaştı - Sayfa 4

KUŞ GRİBİ NASIL BULAŞIR?

Kuş Gribi, influenza ailesine ait bir virüs tarafından meydana getirilir. Çoğu kuş gribi virüsleri insanlarda hastalığa neden olmaz. Ancak, bazı alt tipleri insanlara bulaşabilir.