İngiltere'yi bırakıp Türkiye'yi seçti! Türk bilim insanından çığır açacak adım

ODTÜ'den mezun olduktan sonra İngiltere'de 12 yıl kanser üzerine çalışan Doktor Öğretim Üyesi Ahmet Acar, kanser tedavisi ve teşhisinde çığır açacak proje için ülkesine geri dönme kararı aldı.

İngiltere'yi bırakıp Türkiye'yi seçti! Türk bilim insanından çığır açacak adım - Sayfa 1

ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümü'nde doktor öğretim üyesi Ahmet Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007'de aynı bölümden mezun olduktan bir yıl sonra İngiltere'nin Manchester şehrindeki Kanser Araştırma Enstitüsü'nde doktora ve Londra şehrindeki Kanser Araştırma Enstitüsü'nde doktora sonrası çalışmaları yaptığını söyledi.


İngiltere'yi bırakıp Türkiye'yi seçti! Türk bilim insanından çığır açacak adım - Sayfa 2

Acar, 12 yıl boyunca kanser ilaç direncinin altında yatan moleküler mekanizmanın anlaşılması üzerine araştırma yaptığını anlattı.


İngiltere'yi bırakıp Türkiye'yi seçti! Türk bilim insanından çığır açacak adım - Sayfa 3

Bu sürenin sonunda TÜBİTAK'ın Lider Araştırmacılar Burs Programı ile Türkiye'ye, mezun olduğu ODTÜ'ye dönmeyi seçtiğini ifade eden Acar, kurduğu Ar-Ge ekibi ile öncelikli olarak kanserin tedavisindeki ilaç direncine neden olan moleküler mekanizmaları aydınlatmaya çalıştıklarını belirtti.


İngiltere'yi bırakıp Türkiye'yi seçti! Türk bilim insanından çığır açacak adım - Sayfa 4

Direnç sonucunda yeni kanser ilaçlarını tespit etmek üzere çalışmalar yürüttüklerine işaret eden Acar, "Dünyadaki ilaç direnci çalışmalarından farklı Türkiye'de, ilk olarak tümör organoidi bankasını ya da diğer adıyla biyobanka kuruyoruz. Organoidler, üç boyutlu kültür ortamında büyüyebilen ve hastanın DNA'sına yüksek benzerlik gösterebilen yenilikçi bir teknoloji. Dünyada bu teknoloji son 5 yıldır devam ediyor. Biz de TÜBİTAK'ın programıyla bu teknolojiyi Türkiye'de geliştirmek üzere çalışıyoruz." diye konuştu.