Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) tarafından yayımlanan 2023 İnşaat Sektörü Analizi Raporu, sektördeki ara eleman sıkıntısına dikkat çekiyor.

NTV'nin aktardığı habere göre raporda, özellikle işçilik endeksindeki artışın dikkat çekici boyutlara ulaştığı belirtilerek, inşaat sektörünün 2023 boyunca girdi maliyetlerindeki yüksek artışlardan etkilendiği ve ara eleman sorununun derinleştiği vurgulanıyor.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ARA ELEMAN SORUNU VE YÜKSEK MAAŞLAR GÜNDEMDE

Çevre, Şehircilik Bakanlığı personel alımı yapacak Çevre, Şehircilik Bakanlığı personel alımı yapacak

Raporda öne çıkan bir başka nokta ise sektörde istihdam edilmek üzere demirci, kalıpçı, iş makinesi operatörü gibi 'mavi yaka' olarak nitelendirilen orta kademe eleman bulma zorluğu. Bu kapsamda, sektördeki ücretlerin yıl sonunda aylık 150 bin TL seviyelerine kadar çıktığı ifade ediliyor.

Sorunun çözümü için raporda, eğitim politikalarında köklü değişikliklerin yapılması gerektiği vurgulanıyor. Mevcut sistemin gençleri tamamıyla üniversiteye yönlendirdiği ve meslek okullarına yönlendirmenin artırılması gerektiği belirtilerek, bu sayede sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanlara kısa vadede ulaşmanın ve ülkedeki işsizlik sorununa katkı sağlamanın önemine dikkat çekiliyor.

Editör: Ferhat Erdemir