İnşaatlarda kazandığı parayla çocukluk sevdasını işe dönüştürdü! Şimdi dünyaya satıyor

Artvinli 59 yaşındaki Ahmet Sermed, çocukken başladığı alabalık sevdası için inşaatlarda çalışarak biriktirdiği sermaye ile alabalık tesisi kurdu. Şu an 3 ayrı kentte tesisi bulunan Sermed, şimdi dünyaya alabalık satıyor.

İnşaatlarda kazandığı parayla çocukluk sevdasını işe dönüştürdü! Şimdi dünyaya satıyor - Sayfa 1

Çocukluk yılları Arhavi ilçesinde geçen Sermed, yaz aylarında ağabeyi ile gittiği yaylalarda Kaçkar Dağları'nın eteklerindeki akarsularda kırmızı benekli alabalıklarla tanıştı. Liseyi bitirdikten sonra çok sevdiği alabalık sektöründe yatırım yapmak üzere para biriktirmek amacıyla inşaat işinde çalışan Sermed, ilk olarak 1988'de Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde, ardından Sivas ve Kayseri'de, baraj gölü ve ırmaklara tesis kurdu. Sermed, keyif aldığı bu işi imkanı olduğu müddetçe sürdüreceğini söyledi.

1 5
İnşaatlarda kazandığı parayla çocukluk sevdasını işe dönüştürdü! Şimdi dünyaya satıyor - Sayfa 2

Yaklaşık 32 yıllık bir tecrübe kazandığını belirten Sermed, "1988 yılından itibaren Nevşehir, Sivas ve Kayseri'de balık üretimi yapıyorum. Biz çocukken hayvanlarımızı yaylaya götürürdük ve yaylacılık yapardık. Yaylaya gittiğimizde boş zamanlarımız çok olurdu, ben de Kaçkar Dağları'nın eteklerindeki akarsularda kırmızı benekli alabalıklarla zamanımı geçiriyordum. O zamandan içimize bu iş yer etmiş. 1988 yılına kadar inşaat işiyle uğraşarak sermaye edindim. O sermaye ile bu işe Nevşehir'de başlayarak daha sonra Sivas ve Kayseri'de tesisler kurduk. Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde yavru alabalık üretim tesisimiz var. Yamula Barajı'nda da o balıkları büyütüyoruz. Burada somon üretimi de yapıyoruz." dedi.


2 5
İnşaatlarda kazandığı parayla çocukluk sevdasını işe dönüştürdü! Şimdi dünyaya satıyor - Sayfa 3

Sermed, işini severek yaptığını vurgulayarak, "Yeğenlerimi bile su ürünleri mühendisi olarak yetiştirdim. Oğlum İngilizce öğretmeni, kızım Japon dili ve edebiyatı mezunu ama bunlar da balıkçılık yapıyor. Yani biz bir aile şirketi olarak hep beraber balıkçılığa devam ediyoruz. Torunlarım bile balıkçılık yapıyor. Ben işimi severek yapıyorum." diye konuştu.

3 5
İnşaatlarda kazandığı parayla çocukluk sevdasını işe dönüştürdü! Şimdi dünyaya satıyor - Sayfa 4

Yaptığı işle dünyaya açıldıklarını ifade eden Sermed, şöyle devam etti:

4 5