İnsan sağlığını hiçe sayıp para için bunu da yaptılar! Kilosu 200 TL

Bir sosyal medya hesabının; kil-toprak yeme hastalığına sahip Pika sendromlu vatandaşların zaafından yararlanarak, steril olduğunu öne sürdükleri toprak ve killerin yarım kilosunu 35 TL ile 100 TL arasında sattıkları ortaya çıktı.

İnsan sağlığını hiçe sayıp para için bunu da yaptılar! Kilosu 200 TL - Sayfa 1

Kil, toprak, bez, boya, kağıt, tuz, kum, saç, pil gibi maddeleri yeme hastalığı olarak geçen Pika Sendromu olan hastaların zaafından yararlanarak steril olduğunu öne sürüp çeşitli ülke ve bölgelerden getirdiklerini iddia ettikleri killi toprak, tebeşir gibi ürünleri satıyorlar.


1 10
İnsan sağlığını hiçe sayıp para için bunu da yaptılar! Kilosu 200 TL - Sayfa 2

Bir sosyal medya hesabında Konya'dan geldiği iddia edilen toprağın yarım kilosu 35 TL'ye, farklı bölgelerden getirildiği iddia edilen yarım kiloluk bir karışım ise 100 TL'ye satılıyor.


2 10
İnsan sağlığını hiçe sayıp para için bunu da yaptılar! Kilosu 200 TL - Sayfa 3

Uzmanlara göre bu durum, hiçbir mineralin eksikliğini gidermediği gibi kabızlık, bağırsaklarda parazit, cıva zehirlenmesi ve yetişkinlerde cinsel istek azlığına dahi neden olabiliyor.


3 10
İnsan sağlığını hiçe sayıp para için bunu da yaptılar! Kilosu 200 TL - Sayfa 4

Çocuklarda pika sendromunun yüzde 5-10 oranında görüldüğünü ifade eden Çocuk Hematoloji Uzmanı Dr. Çetin Timur, pika sendromunun ağır nörolojik bozukluklara dahi neden olabileceğini belirterek şunları söyledi: "Sosyoekonomik durumu ve eğitim düzeyi düşük olan toplumlarda pika sendromu daha sık görülüyor. Bunun nedeni de gelişmiş ülkelere göre beslenmenin olumsuz etkileniyor olması.


4 10