İnternet tarihinin en büyük etkinliği! Türkler damgasını vurdu

Reddit adlı sosyal medya platformunun R Place uygulaması milyonlarca insanın katılımıyla bir piksel sanatına dönüştü. İnternet tarihinin en büyük organizasyonlarından biri olan uygulama ile ortaya çıkan tablonun son halinde Türk Bayrağı, Atatürk portresi, İstanbul silueti, Barış Manço, Anıtkabir ve TB-2 Bayraktar yer aldı.

İnternet tarihinin en büyük etkinliği! Türkler damgasını vurdu - Sayfa 1

Sosyal medya platformu Reddit’te başlatılan uygulama, kullanıcılarının ekranda belirlenen alana herhangi bir renkte piksel yerleştirmesiyle işliyor. Binlerce kişi tarafından alana yerleştirilen farklı renklerdeki pikseller bir araya geldiğinde bir bayrağı, önemli bir kişiliği, bir bilgisayar oyunu karakterini, bir logoyu ya da ikonu resmedebiliyor.


İnternet tarihinin en büyük etkinliği! Türkler damgasını vurdu - Sayfa 2

TÜRK BAYRAĞI, ATATÜRK PORTRESİ, TB-2, BARIŞ MANÇO...

Türk internet kullanıcıları ve Türk Twitch yayıncıları da bu furyaya ayak uydurdu ve İnternet tarihinin en büyük organizasyonlarından olan Reddit Place'a damgasını vurdu.


İnternet tarihinin en büyük etkinliği! Türkler damgasını vurdu - Sayfa 3

Bu sabaha karşı sona eren etkinlikte ortaya çıkan tabloda, Türk Bayrağı, Atatürk portresi, İstanbul silüeti, Barış Manço, Anıtkabir ve TB-2 Bayraktar son ana kadar yerini korudu.


İnternet tarihinin en büyük etkinliği! Türkler damgasını vurdu - Sayfa 4

TÜRK KULLANICILAR İŞBİRLİĞİ YAPTI

R place, kullanıcıların her 5 dakikada bir 16 renk seçeneğinden birini kullanarak, dijital tuval alanına, tek bir piksel yerleştirdiği çevrimiçi bir alan. Alanda herhangi bir figür oluşturabilmek için binlerce kişinin katılımı gerekiyor. Uygulamayı internet kullanıcıları için cazip hale getiren de aslında bu.