iOS 15 ne zaman çıkacak? iOS 15'te hangi yenilikler var?

Teknoloji devi Apple,  iOS 15'i resmi olarak tanıttı. WWDC 2021 etkinliğinde iPhone işletim sistemi iOS'un yeni sürümünün tanıtımının yapılmasının ardından iphone tutkunları iOS 15 ne zaman çıkacak? iOS 15'te hangi yenilikler var? gibi sorulara yanıt aramaya başladı.

Google Haberlere Abone ol
iOS 15 ne zaman çıkacak? iOS 15'te hangi yenilikler var?
08.06.2021 00:23

Appele, pek çok yeni özelliği barındıran iOS'un yeni sürümü iOS 15'i resmi olarak tanıtımını yaptı. WWDC 2021'de yapılan tanıtımda iOS 15'te hangi yeniliklerin olduğu anlatıldı. Daha önceki işletim sisteminden çok daha farklı yenilikleri barındıran iOS 15'in ne zaman çıkacağı yoğun olarak sorgulanıyor.

Apple, iPhone işletim sistemi iOS'un yeni sürümü iOS 15'i resmi olarak tanıttı. 

IOS 15 NE ZAMAN ÇIKACAK?

iOS'un yeni sürümleri genellikle Eylül ayının ortalarında yayınlanıyor. Bu da yeni iPhone modellerinin tanıtılması ile aynı zamana denk geliyor. Bu nedenle iOS 15'in de Eylül 2021'de, iPhone 13 tanıtımı ile birlikte tüm uyumlu iPhone'lara gelmesi bekleniyor.

İOS

IOS 15 HANGİ TELEFONLARA GELECEK?

iOS 15, yapılan açıklamaya göre iPhone 6S ve üstü iPhone modelleri için indrilmeye sunulacak. Özellikle iPhone 6S gibi 6 yaşında olacak bir telefona bile iOS 15 güncellemesinin sunulacak olması nedeniyle Apple, bizce alkışı hak ediyor.

FACETIME İYİLEŞTİRMELERİ?

iOS 15'te FaceTime'a yeni özellikler getiriyor. Örneğin FaceTime'a uzamsal ses geliyor. Başka bir deyişle 3 boyutlu ses, karşınızdakinin sizinle aynı odada olduğunu hissetmesini sağlıyor. Ayrıca FaceTime'a gürültü önleme özelliği de ekleniyor ve bu sayede, çevresel sesler büyük oranda elimine edilebiliyor.

Portre modu ve grup aramalarında karşımıza çıkacak olan ızgara görünümü de FaceTime'ın yenilikleri arasında. Google Meet bağlantılarına benzer şekilde, artık FaceTime'de da aramalar için bağlantı oluşturmak mümkün.

Gösterilen yeniliklerin, FaceTime'ı WhatsApp veya diğer mesajlaşma uygulamalarına yaklaştırdığını söylemek herhalde yanlış olmayacaktır.

CANLI METİN (LIVE TEXT)

iOS 15 ile artık bir metnin fotoğrafını çekebilir ve o metni bir belgeye kopyalayabilirsiniz. Hatta bu metinler için çeviri hizmeti bile kullanmanız mümkün. Canlı Metin özelliği için, Google Lens'in doğrudan rakibi demek yanlış olmaz.

Yorumlar