Jak girişi kaldırılmış olan modellerde de yaşanan sorun kimi zaman diğer telefonlarda da karşımıza çıkabiliyor. Bu sorunun pek çok nedeni olabileceği gibi soket arızalarına da işaret edebilmektedir. Soket arızaları, bağlantı varmış gibi gözükmesine neden olarak cihazınızın yanılmasına ve bağlantı aldığına dair sinyaller alarak özelliklerini değiştirmesine neden olmaktadır.

Kimi zaman yazılımsal sorunlardan kaynaklanan kulaklık simgesinin gözükmesi ya da bir başka değişle kulaklık takılı olmadığı halde takılı gözükme sorunu cihazın yazılımsal güncelleme alması ile de çözüme kavuşabilmektedir.

Söz konusu durumun yaşanması ile birlikte video ve müzik oynatmada sorunlar yaşanabilir, sesli asistanın kullanımı devre dışı kalabilir, fotoğraf çekimi etkilenebilir, çağrılarda ses gelmesi ve ses gitmesi sorunları yaşanabilir.

Telefon Kulaklik Modunda Kaldi

Iphone Kulaklık Takılı Olmadığı Halde Takılı Gözüküyor Sorunu ve Çözümü

iPhone kulaklığı devredışı bırakmak ve takılı olmadığı halde takılı gözüküyor sorununu çözmek için izlenebilecek birden fazla yol bulunuyor. Özellikle Jak girişine sahip olan modellerde yaşanan sorun sıvı teması, tozlanma ya da soket arızları nedeniyle karşımıza çıkabilmektedir.

Jak girişi olmayan modellerde de karşımıza çıkan sorun cihazda yazılımsal arızaların olduğuna dair anlamlara da karşılık gelebilir. Söz konusu kulaklık simgesi sorununun çözümü için izlenebilecek adımlar şu şekilde karşımıza çıkmakta:

Kulaklık Jak Girişini Sıvı Temasından Kurtarın

iPhone kulaklık Jak girişine sıvı teması sonrasında kulaklık takılı gibi gözükme sorunları ile karşı karşıya kalınabilir. Sıvı temasından kurtulmak için cihazınızı kapatarak pirinç dolu bir kabın içinde bekletebilirsiniz.

Saç kurutma makinesinin en düşük modunda, ısı vermeden sıvının uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemi yaparken bir kol mesafesi kadar uzakta tutmak oldukça önemlidir. Aksi durumda sıvının cihaz içerisine gitmesi daha büyük sorunlara neden olabilir.

Kulaklığınızı Takıp Çıkartın

Jak girişi olan modellerde kulaklık bağlantısını sağlayıp daha sonra tekrar bağlantısını keserek sorundan kurtulma ihtimaliniz bulunmakta. İşlemi birkaç kez tekrar ederek soketteki kısa devrenin önüne geçebilirsiniz. Aynı şekilde, kablosuz bağlantı sağlayan kulaklık modellerinizi de bağlantı sağlayıp bağlantıyı keserek sorundan uzaklaştırabilirsiniz.

Önemli iki farklı çözüm dışında, kontrol edilmesi gereken çözümler şu şekildedir:

·         iPhone cihazınızı yeniden başlatın,

·         Uçak moduna alarak sistemin güncellenmesini sağlayın,

·         Yazılım güncellemesi varsa güncelleme sağlayın,

·         Fabrika verilerine sıfırlayın,

·         iPhone soket kontrolü için yetkili bir servis ile görüşün.

Iphone Kulaklık Modundan Nasıl Çıkar?

iPhone kulaklık takılı olmadığı halde takılı gözüküyor sorunu için ve iPhone kulaklık modundan çıkmak için pek çok yöntem bulunuyor. Yukarıdaki çözümleri kullanabileceğiniz gibi:

·         Yetkili servis ile iletişime geçebilirsiniz,

·         Fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz,

·         Ses ve görüntü bağlantısını devre dışı bırakabilirsiniz,

·         Bluetooth modülünü kapatabilirsiniz,

·         Yazılım güncellemelerini kontrol edebilirsiniz.

Sorun kulaklık Jak’ı ile ilgili ise çözümü için değiştirilmesi ve/veya içinin temizlenmesi gerekebilir. Bu gibi kısa devre sorunlarını çözerek kesin çözüme ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi