Son zamanların en tiyatrocu partisinin ve genel başkanının İP ve Meral Akşener olduğunu, hatta Meral Abla’nın siyasetteki oyunculuğunu başrolle süsleyebileceği bir parti olarak İYİ Parti’yi kurduğunu söylesek haksızlık yapmış sayılmayız.  

İP’in ve Meral Akşener’in siyasi amel defteri bir doğrunun yanına kırk yalanı manipülasyon malzemesi olarak iliştirmekten kabarmıştır.

Abla’nın elemanları da genel başkanlarının bu oyunculuk temayülünü iyi bildiklerinden olsa gerek, İP tiyatrosu kurgu yönünden hiç yokluk çekmiyor.

Mesela Erzurum ziyareti sırasında Akşener'e "Geçinemiyoruz" diyen gencin Kars'tan Erzurum’a getirilen bir İP’li olması…

Mesela Hatay ziyaretinde esnaf tezgâhının arkasına geçip "esnaf gibi açıklamalar" yapan kişinin Hatay Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisler Sorumlusu Müdürü çıkması…

Mesela Akşener'e "Maaşımız yetmiyor. Hayal kuramıyorum. Umutlarımı çok kaybettim" diyen kadının farklı ülkelerde tatil fotoğraflarının ortaya çıkması…

Mesela Tokat'ın Zile ilçesinde esnaf ziyaretinde hükümeti eleştiren ve çiftçi olduğunu söyleyen kişinin, İP Zile İlçe Başkan Yardımcısının oğlu çıkması gibi hadiseler Abla ve çevresinin medya radarına takılmış tiyatro oyunları arasındadır.

Arama motoruna “İP, Akşener, tiyatro” anahtar sözcüklerini yazınca İP’in ifşa olmuş tüm kurgularına ulaşmak mümkün.

26 Ocak 2023 günü 6’lı masa toplantısı devam ederken İP Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı’nın görevinden istifa etmesi de bu tiyatro çetelesine eklenmiştir.

Cihan Paçacı’nın istifasının Kılıçdaroğlu’nu rencide edebilecek bir söylemde bulunmasından dolayı Akşener tarafından istendiği basına yansıdı.

Paçacı istifasına neden olan röportajında “Sokakta Kemal Bey’e itiraz görüyoruz”  ve “Parti yetkili kurulları şu anda Kemal Bey’i onaylayacak noktada değil” gibi açıklamalarda bulunmuştu.

Oysa İP’in ev sahipliğinde toplanan 6’lı masa liderlerini karşılama mangası arasında yer almıştı Cihan Paçacı.

Kemal Bey’e kapıda bir “hoş geldiniz” çektikten sonra toplantı devam ederken görevinden istifa etti.

Cihan Paçacı güya ittifak nezaketini koruma maksadıyla, gerçekteyse Meral Akşener’in masadaki yeni hamlesi olma adına kurban verilmiştir.

Paçacı’ya toplantıdan önce Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren bir röportaj verdirilmesi, toplantı sürerken görevden aldırılması İP’in dur durak bilmeyen tiyatro gösterilerinden birisidir.

İP’in genel başkan yardımcıları ve milletvekilleri defalarca kez Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına yüksek perdeden itiraz ettiler.

Kemal Kılıçdaroğlu için “Düzgün aday değil” diyen esnafa “Mesajınız alındı” gibi onaylama ifadeleri kullanan da Meral Abla’ydı.

Eğer bir nezaketsizlik ölçümü yapılacaksa Kılıçdaroğlu’nun Almanya ziyaretini kursağında bırakan saraçhane kumpasından daha can alıcı bir nezaketsizlik de bulunmazdı.

Dolayısıyla hadisenin ittifak ortağına karşı işlenen bir ayıbın ortadan kaldırılması şeklinde olmadığı, çünkü Kemal Bey’e karşı İP yetkililerinin ayyuka çıkan nezaketsizliklerinin suflesinin Meral Abla tarafından verildiği bilinen bir durumdur.

Saraçhane kumpasından sonra kendisine “İç işlerimize karışma” mesajını gönderen Kemal Bey’e “Bunu söyleyeni çarparım” diliyle cevap veren Meral Abla’nın kendi kurmayını ittifak nezaketi gereği görevden alması ancak fıkra konusu olabilir.

Meral Akşener, Cihan Paçacı’nın istifasını toplantının yapıldığı masanın üzerine “Bir şey ver ki onlar da bir şey versin” mantığıyla yuvarlamıştır.  

Bu basit kurgu onu adaylık toplantılarına nezaket kozuyla sokmak için düzenlenmiştir.

Muhalefetin adaylık konusunu masaya ilk kez yatırdığı 11’inci toplantısı İP’in istifa tiyatrosu eşliğinde başlamıştır.

Adayın açıklanacağı güne kadar bu masanın daha nice tiyatrosuna, kumpasına, komedisine şahit olacağız…