31 Mart 2019 yerel seçimlerinde başta Ankara, İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere birçok Büyükşehirde CHP-HDP-İP yaptığı ittifakla aynı adayı destekledi. Kazanılan belediyeler için İP, “bizim sayemizde kazandınız” derken, HDP de kendilerinin sayesinde kazanıldığı propagandasını yaptı. İkisinin de amacı belediyeler üzerinden seçim sonucunun diyetini almaktı.

Bu ittifakın bedelini o şehirlerde yaşayan vatandaşlarımız ödedi. Beceriksizlik ve tembellik “24 Saat Yatan Belediye” sloganını üretti. Olan vatandaşa oldu... Belediyeler adeta terör yuvasına döndü. Bu süreçte Kandil ve HDP’nin şantajları arttı. “Bize muhtaçsınız” denilerek sürekli parmak sallandı. HDP iki eliyle İP’in boğazına yapıştı. “Bizim oylarımızla o koltuklarda oturuyorsunuz” tehdidinden, “Yavuz İt” hakaretlerine kadar her şey söylendi, kimseden çıt çıkmadı.

***

İP Başkanı Meral Akşener’in ara formülüyle HDP ile olan birlikteliğin ağır sonuçlarından kurtulmak için birinin vazifelendirilmesi gerekiyordu. Yavuz Ağıralioğlu Parti Sözcülüğünden alınarak Parti Sibobu yapıldı.

***

Yavuz Ağıralioğlu’nun sözleri İP’e oy veren vatandaşların gönlünü okşuyor, şehir gezilerinde Meral Akşener’e “Neden HDP ile birliktesiniz” sorularına yönelik ön alınıyordu. Günün sonunda ise 6’lı masayı kuran Kemal Kılıçdaroğlu İP ve HDP’yi aynı torbaya koyuyor, Meral Akşener de bu durumdan oldukça memnun oluyordu.

Akşener’in 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP ile yapılan ittifaka tepki göstermemesi, hatta formülün kendisine ait olduğunu övünerek söylemesi, Selahattin Demirtaş ile kahvaltı yapma arzusu, HDP dahil dört partinin ortak anayasa çalışması yapması, Kılıçdaroğlu’nun HDP ile görüşmesinde hiçbir sakınca olmadığını belirtmesi gibi çoğaltılabilecek bir çok örnek bu durumu gözler önüne seriyordu.

Yavuz Ağıralioğlu’na ise “Biz ettik siz etmeyin” diyerek patlama noktasına gelen seçmenin gönlünü hoş etmek kalıyordu. Bir olay sonucu HDP’ye yönelik tepki gösterilmesi gerekiyor ve kamuoyu baskısı oluşuyorsa derhal Yavuz Ağıralioğlu devreye giriyordu. İP’in HDP ile yasak aşkının arkasını toplamak ona kalıyordu.

***

6’lı masanın ortak Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İP Başkanı Meral Akşener’in destek ve onayıyla HDP’ye yaptığı ziyaret sonrası yine kamuoyunun baskısı arttı. HDP’nin Kılıçdaroğlu lehine desteği ve yapılan pazarlıklar gündeme geldi.

İP İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu “masada bize pusu kuruldu” sözleriyle tepkisini gösterdi. HDP ile aynı adayı destekleyecek olmalarından rahatsız olduğunu söyledi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun güçlendirilmiş Cumhurbaşkanı adayı olarak sunulduğunu belirtti. “Yüzde 25’i yüzde 75’e dayattılar” dedi. HDP’nin gölgesinin düştüğü yerde olmayacaklarını ifade etti.

Bu kadar eleştirinin, ağır sözlerin ardından ağır bir istifa dilekçesiyle partisinden ayrılması gerekirdi. Tıpkı aynı gerekçelerle bundan önce istifa edenler gibi... Yavuz Ağıralioğlu ise tam tersini yaparak istifa etmeyeceğini ama kendisine gelen mesaj ve telefonların sesi olarak görevini yaptığını söyledi.

Yani İP’e oy veren vatandaşlara dedi ki; “Kazanamaz diye feryat figan ettiğimiz Kemal Kılıçdaroğlu’nu seve seve aday gösterdik. Her ne kadar gizlemeye çalışsak da HDP ile aynı çuvala girdiğimizi saklayamadık. 6’lı masayı allayıp pullayıp sizlere umut olarak sunduk. Ne umduk ne bulduk... Siz de gelin bizim gibi bir kere daha görmezden gelin, Sırf Erdoğan gitsin diye terör partisiyle yaptığımız işbirliğini sineye çekin. Sonrası mı? Sonrası Allah Kerim...”

Yaptığı sert açıklamalar sonrası istifası beklenen Yavuz Ağıralioğlu yeni bir açıklamayla kırgın ve hırpalanmış olarak HDP’nin de yer aldığı denklemde kalmaya devam edeceğini belirterek, “Mızıkçılık yapmam, gider oyumu veririm” dedi.

Meral Akşener gibi onun da çark etmesi 72 saat sürdü.

***

Sizin hiç meşin topunuzun sibobu içine kaçtı mı? İP’in kaçtı...