İran köşeye sıkıştı! O ülkeye çağrı yaptı: Bize acilen yardım edin

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, koronavirüsle mücadeleyi zorlaştırdığı için ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarının kaldırılması konusunda Japonya'dan acil olarak yardım istedi.

İran köşeye sıkıştı! O ülkeye çağrı yaptı: Bize acilen yardım edin
20.03.2020 22:20

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Japonya'dan koronavirüsle mücadeleyi zorlaştırdığı için ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarının kaldırılması konusunda yardım istedi. Ayrıca Japonya, virüsle mücadele kapsamında İran'a 23,4 milyon dolar yardımda bulunacağını açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Japon mevkidaşı Motegi Toşimitsu ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, Japonya'ya ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımların kaldırılması için çabalarını hızlandırma çağrısında bulunan Zarif, "ABD yaptırımları, İran'da koronavirüs salgınını durdurmak için gerekli tıbbi malzeme ve ilaç tedarikine engel oluşturuyor. Japon hükümetini, ABD'nin tek taraflı ve yasa dışı yaptırımlarının kaldırılması doğrultusundaki çabalarını hızlandırmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Zarif, Japonya'nın virüsle mücadele için İran'a yaptığı yardımlar nedeniyle de memnuniyetini dile getirdi.

Japonya Dışişleri Bakanı Toşimitsu ise salgınla mücadele eden İran'a ülkesinin yaptığı yardımların devam edeceğini belirterek, "Japonya, nakdi yardımların yanı sıra Kovid-19 hastalarına yardım için ilaç bağışında da bulunacak" dedi.

Japonya'dan İran'a yardım
Japonya, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleye destek için İran'a 23,4 milyon dolar yardımda bulunacak.

Japonya'nın Tahran Büyükelçisi Mitsugu Saito, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Japonya hükümeti, koronavirüsle mücadeleye destek için İran'a yaklaşık 23,4 milyon dolar mali yardımda bulunma kararı aldı" ifadelerini kullandı.

Japon Büyükelçi, İran halkının şu ana kadar 1433 kişinin ölümüne yol açan salgın krizinden en kısa zamanda çıkması dileğinde bulundu.

İran'a hangi ülkeler yardım etti?
İran'a şu ana kadar Çin, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, bazı Avrupa ülkeleri ve Japonya'dan yardımlar gönderildi.

 

 

Yorumlar