İsmail Demir: Ukrayna’ya silah satışında çok daha dikkatliyiz

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye’nin Ukrayna’ya yönelik silah satışı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Teknoloji
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
İsmail Demir: Ukrayna’ya silah satışında çok daha dikkatliyiz

Ukrayna’ya silah satışı konusunda çok daha dikkatli olunduğunu açıklayan İsmail Demir, "Türkiye, her iki tarafı da barış masasına çağırabilen yegane ülke. Bir tarafa bir sürü silah gönderirken bunu nasıl yapabilirsiniz? Bu konuda artık çok daha dikkatliyiz. Örneğin Ukrayna’ya yönelik kişisel koruyucu ekipman satışı konusunda hiçbir tereddütümüz yok" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Demir, Ukrayna’ya yönelik Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) satışı konusunda da devam eden süreçler olduğunun altını çizdi.

Ukrayna Ordusu tarafından aktif olarak kullanılan Bayraktar TB2 SİHA, savaşın gidişatını Ukrayna lehine çevirme konusunda kritik bir rol oynamıştı. Rus Ordusu’na ait birçok konvoy ile birden fazla deniz platformu, Bayraktar TB2 SİHA tarafından imha edildi. Yine birçok hava savunma ile topçu unsurunun da Bayraktar TB2 tarafından imha edildiği, medyaya yansıdı.

Ayrıca Başkan Demir tarafından da vurgulandığı üzere; bazı Türk savunma sanayii firmaları, savaşın başından beri Ukrayna’ya kişisel koruyucu ekipman tedarikinde bulunuyor. Bu ekipmanlar içerisinde, NATO standardı balistik kasklar ile yelekler başı çekiyor. Öte yandan bazı özel ekipmanlar da Ukrayna tarafından tercih ediliyor.

Yorumlar