AK Parti, başörtüsüne anayasal güvence getirmeyi amaçlayan anayasa değişiklik teklifi için Meclis'te grubu bulunan partilerden randevu talep etti.

Bu kapsamda destek turuna çıkan AK Parti'nin ikinci tur muhalefet görüşmesi amacıyla randevu talebi CHP, İPi ve HDP tarafından reddedildi.

Düzenlemeye ilişkin bugün MHP ile bir görüşme gerçekleştirildi.

AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz ve Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekilleri Erkan Akçay ve Muhammed Levent Bülbül'ü ziyaret etti.

"400'ün üzerinde oyla Meclis'ten geçmesini bekliyoruz"

Başörtüsü düzenlemesinin ele alındığı görüşmenin ardından İsmet Yılmaz açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, "Milletimizin değerlerini temsil eden düzenlemeyi önümüzdeki hafta Anayasa Komisyonu gündemine alınması konusunda mutabakata vardık. . Meclis'ten geçince toplumun gündeminden çıkmış olur. 360 ile 400 arasında olursa Sayın Cumhurbaşkanımızın bu teklifi referanduma sunmaktan başka alternatifi kalmaz. Ama temel hak ve hürriyetlerin referandum konusu olmaması esastır. Bunu kabul eden milletin temsilcilerinin bu değişikliği destekleyeceklerine inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Birbiriyle alakası yok"

CHP, İP ve HDP'nin görüşme talebine dokunulmazlık fezlekelerini gerekçe göstererek reddetmesine de yanıt veren Yılmaz,

Genel kurul ve komisyonlarda uzlaşmaya açık olduklarını söyleyen Yılmaz, "O konuyla bu konunun birbiriyle alakası yok. Bir milletvekili yasaları çıkartır sonra da kendisi uyması lazım. Binlerce dokunulmazlık dosyası var. Anayasa çalışmasıyla bunu birbirine karıştırmak doğru değildir." şeklinde konuştu.