Filistin İşgaline Karşı Dayanışma Ağı (RESCOP)" adlı sivil toplum kuruluşunun açıklamasında yarın ve 21 Nisan'da organize edilecek gösterilerde "Gazze'deki soykırıma, Filistin'deki işgale, apartheide, etnik temizliğe ve yerleşimci sömürgeciliğine hayır" denileceği, İspanya hükümeti ve uluslararası topluma "İsrail'e karşı acil, somut ve etkili önlemler alması" çağrısının yapılacağı bildirildi.

Açıklamada, "Gazze'deki soykırımı durdurmak için ne Avrupa Birliği ne de İspanya hükümeti, Uluslararası Adalet Divanının kararına uyacak bir girişim yaptı." ifadesi kullanıldı.

Organizasyonun Filistin'e destek amacıyla 7 Ekim 2023'ten bu yana İspanya genelinde geniş katılımlı 4. eylem olacağı vurgulanan açıklamada, son 6 ayda Gazze'deki "soykırıma" karşı gerçekleştirilmek istenen gösterilerin 12 Avrupa Birliği ülkesinde yasaklanması eleştirildi.

Gösteriler, Madrid, Sevilya, Coruna, Almeria, Burgos, Cadiz, Granada, Malaga, Murcia, Salamanca, Valladolid ve Zaragoza gibi İspanya'nın büyük kentlerinin de aralarında olduğu 100'den fazla noktada yapılacak.

Barselona'da yarın Filistin bayrağını sembolize eden insan mozaiği oluşturulacak.

Kaynak: AA