İsrail ile Hamas dört günlük 'insani ateşkes' için anlaştı. Ancak İsrail ordusu Gazze'ye gece boyunca bomba yağdırdı. Bu sebeple ateşkes yarına ertelendi. Katar Dışişleri Bakanlığı, 'aranın' yarın saatle 07.00'de başlayacağını bildirdi. Bakanlık Sözcüsü Macid el-Ensari, 16.00 sularında Gazze'de bulunan aynı aileden 13 kadın ve çocuğun serbest kalacağını açıkladı. İsrail basını da buna karşılık 39 Filistinli mahkumun bırakılacağını duyurdu.

ATEŞKES ÖNCESİ SİVİLLER HEDEFTE
Herkes bu gecenin sessiz geçmesini beklerken İsrail güçleri saldırılarını yoğunlaştırdı. İlk olarak Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'ta yer alan Şeyh Nasır Mahallesi vuruldu; en az 5 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı. Kuzeydeki Sheikh Radwan Mahallesi’nde bir eve düzenlenen saldırıda da 10 kişi can verdi.

YİNE OKULU VURDULAR
Bununla da yetinmeyen İsrail, zorla yerinden edilenlerin sığındığı Birleşmiş Milletler'e (BM) ait bir okulu hedef aldı. Bombalarla vurulan okulda kalan 27 sivil hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı.

BATI ŞERİA'DA 12 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU ÖLDÜRDÜLER
İsrail, işgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus şehrinde de katliamlarını sürdürüyor. Beyta beldesinde, 12 yaşındaki Muhammed İbrahim Fuad Udeyli göğsünden gerçek mermiyle vuruldu. Küçük çocuk vefat etti.

1.400 AİLE KATLEDİLDİ
Öte yandan, Gazze'deki hükümet, 7 Ekim'den bu yana öldürülenlerin sayısını açıkladı. Buna göre 6 bin 150'den fazlası çocuk, 4 binden fazlası kadın olmak üzere 14 bin 854 kişi hayatından oldu. Yüzde 75'i kadın ve çocuk olmak üzere 36 binden fazla kişi yaralandı. 1.400'den fazla aile katledildi. Yıkılan binaların enkazında veya cenazeleri sokaklarda kalan, 4 bin 700'den fazlası kadın ve çocuk olmak üzere yaklaşık 7 bin kişi ise kayıp durumda.