İsrail, yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Gazze Şeridi’nin güneyini vurmaya devam ediyor.

İsrail ordusunun Refah kentine düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre 20 kişi hayatını kaybetti, 55 kişi de yaralandı.

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki Nuseyrat Mülteci Kampı'na da üç hava saldırısı düzenledi. Saldırılarda en az 7 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

Bureyc ve Megazi mülteci kampları da tanklarla vuruluyor. İsrail ordusu her iki mülteci kampına doğru ilerleyişini sürdürüyor. Saldırılarda Megazi'de 5 Filistinlinin öldüğü açıklandı.

Gazze kentinde İsrail askerleriyle Hamas arasında da çatışmalar sürüyor. İsrail'e göre kentte çatışmaların sürdüğü iki mahalle, Hamas'ın Gazze'nin kuzeyindeki son üssü. İsrail ordusu, burada üç asker daha kaybetti.

Lübnan sınırında da gerilim tırmanıyor. Hizbullah, daha fazla roket ve silahlı drone'la İsrail'e saldırdı. İsrail savaş uçakları Hizbullah'a ait tesisleri vurdu.

İsrail'in Gazze'ye saldırıları 84. güne girerken barış ve ateşkes çabaları da sürüyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptı.

Macron, bölgesel ve uluslararası ortakların yardımıyla kalıcı ateşkes için çalışılması gerektiğini söyledi.

HAMAS: GAZZE'YE YÖNELİK SALDIRILARIN KALICI OLARAK DURDURULMASI İÇİN HER TÜRLÜ ÖNERİYE AÇIĞIZ
Hamas'tan da yeni bir ateşkes açıklaması geldi. 

Hamas'ın Siyasi Büro Üyesi Usame el-Hamdan, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarını tamamen ve kesin olarak durdurmaya yönelik her türlü öneriye açık olduklarını söyledi.

İsrail ile olası bir esir takası anlaşmasını yeniden gündeme getiren Hamdan, "Hareket (Hamas), Gazze'ye yönelik tüm saldırıların tamamen ve kalıcı olarak durdurulması yönünde her türlü öneriye açık. Halkımız, (savaşa) kısmi ve geçici yerine tümüyle son vermek istiyor." dedi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana sürdürdüğü saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısı da son 24 saatte 210 artarak, 21 bin 320'ye çıktı.

"GAZZE ŞERİDİ NÜFUSUNUN YÜZDE 40'I AÇLIK RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA"
Uluslararası kuruluşlar da Gazze'deki insani durumun giderek kötüleştiğine dikkat çekmeyi sürdürüyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Gazze Direktörü Thomas White, "Gazze'de her gün yiyecek ve su bulmak için hayatta kalma mücadelesi verildiğini" söyledi.

White açıklamasında, "Gazze Şeridi felaket boyutunda açlık sorunu yaşıyor; nüfusun yüzde 40'ı şu anda açlık tehlikesiyle karşı karşıya. Gerçek şu ki Gazze halkı için daha fazla yardıma ihtiyacımız var ve geriye kalan tek umut insani ateşkestir." ifadelerini kullandı.

TEL AVİV'DE BARIŞ ÇAĞRISIYLA GÖSTERİ
İsrail ordusunun Gazze'ye saldırılarına karşı Tel Aviv'de de bir kez daha "barış" çağrısıyla gösteri düzenlendi.

Gösteride yüzlerce İsrailli, Gazze'ye saldırıların bitmesi ve barışın sağlanması yönünde sloganlar attı.

Göstericilerin "Güvenlik sadece barışla gelir", "Nehir'den Deniz'e sana ve bana iki devlet", "Çoğunluk ateşkes istiyor" yazılı pankart, döviz ve afişler taşıması dikkat çekti.

Editör: Ferhat Erdemir