İsrail ve Hamas arasında bir süredir gerçekleşmesi beklenen rehine takasına Netanyahu hükümetinden onay çıktı. Bu akşam saat 20.00'da bir araya gelen kabinenin ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Hükümet zor ama doğru bir karar verdi. Rehineler aşamalı bir şekilde serbest bırakılacak. Güvenlik şefleri, aldığımız karara destek verdi" dedi.

"ASKER, ALDIĞIMIZ KARARA DESTEK VERDİ"
Konuya ilişkin açıklamada bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Hükümet zor ama doğru bir karar verdi. Rehineler aşamalı bir şekilde serbest bırakılacak. Güvenlik şefleri, aldığımız karara destek verdi." ifadelerini kullandı.

"ANLAŞMA, ORDUYA HAZIRLANMA FIRSATI VERECEK"
Netanyahu, Gazze Şeridi'nde geçici ateşkes sağlanması halinde dahi Hamas'la savaşa devam edeceklerini açıkladı ve "Anlaşma orduya hazırlanma fırsatı verecek" dedi.

ÇATIŞMALARA ARA VERİLMESİNİ DE KAPSIYOR
Gün içinde İsrail medyasına yansıyan raporlara göre, esir takası anlaşması ilk aşamada İsrail hapishanelerinde tutulan yaklaşık 150 Filistinli kadın ve çocuğun serbest bırakılması karşılığında Hamas'ın da elinde tuttuğu 50 İsrailli kadın ve çocuğu serbest bırakmasını içeriyor. Gazze'de çatışmalara 3 ila 5 gün "insani ara" verilmesini kapsayan, genişletilme ihtimali de bulunan anlaşmaya göre Gazze'ye insani yardım ve yakıt ulaştırılacak.

KABİNEDE ÇATLAĞA YOL AÇTI
Öte yandan Hamas ile yapılan esir takası anlaşması, İsrail kabinesinde çatlağa yol açtı. Gazze'deki saldırıların büyük savunucusu aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Hamas ile esir takası anlaşmasına eleştiride bulunarak hükümetine tepki gösterdi. Ben-Gvir, "Bundan rahatsızım çünkü bize felaket getirebilecek bir anlaşmadan bahsediyorlar." dedi.