ABD'li bir yetkili, İsrailli milyardere ait "CMA CGM Symi" isimli Malta bandıralı bir geminin Hint Okyanusu'nda hedef alındığını iddia etti. Yetkili, saldırıda kullanılan insansız hava aracının (İHA) İran'a ait olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyledi.

ÖLÜ VEYA YARALI YOK

İsminin açıklanmaması kaydıyla Associated Press'e açıklamada bulunan ABD'li yetkili, Malta bayraklı geminin uluslararası sulardayken üçgen şekilli, bomba taşıyan Shahed-136 tipi İHA tarafından hedef alındığını, gemide patlama meydana geldiğini fakat yaralanan veya ölen kimsenin olmadığını söyledi. Durumu yakından izlemeye devam ettiklerini ifade eden ABD'li yetkili, saldırının arkasında neden İran'ın olduğunu değerlendirdiklerini açıklamaktan kaçındı. Amerikalı bir askeri yetkili Hint Okyanusu'nda İsrail'e ait bir geminin İran yapımı insansız hava aracı saldırısına uğradığını söyledi.

GEMİ İSRAİLLİ MİLYARDERE AİT

Symi gemisi, Singapur merkezli Eastern Pacific Shipping şirketine, şirket ise İsrailli milyarder Idan Ofer'e ait. İsrail-Hamas çatışmalarının başladığı 7 Ekim sonrasında, 19 Kasım'da, "İsrailli şirketlere ait gemilere saldıracakları" tehdidiNİ yineleyen Yemen'deki İran destekli Husilerin İsrail yük gemisini ele geçirdiği iddia edilmişti. Tel Aviv yönetimi ise söz konusu geminin İsrail'e ait olmadığını bildirmişti. İsrail ordusunun açıklamasında, Kızıldeniz'de alıkonulan geminin Türkiye'den Hindistan'a gitmek üzere yola çıktığı aktarılmıştı.

Amerikalı bir askeri yetkili Hint Okyanusu'nda İsrail'e ait bir geminin İran yapımı insansız hava aracı saldırısına uğradığını söylediİran yapımı 
SHAHED-136 İHA Shahed-136 İHA, İran Uçak İmalat Sanayi Şirketi tarafından üretilen İran yapımı bir insansız hava muharebe aracı ve gezici mühimmattır. Nispeten ucuz bir araç olup bir fırlatma rafından katlar halinde ateşlenmektedir ve yer hedeflerine uzaktan saldırmak ve saldırı sırasında hava savunma kaynaklarını tüketerek hava savunmalarından kaçmak ve yer hedeflerini bunaltmak için tasarlanmıştır. Şahid-136, ilk olarak 2020'de Yemen İç Savaşı sırasında Husiler tarafından Abkaik-Hureys saldırısında kullanıldı. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sırasında da Rusya Hava Kuvvetleri tarafından Geran-2 adıyla Ukrayna'ya karşı kullanılmaktadır.

Kaynak: Sondakika.com

Editör: Bilge Güler