Prof. Dr. Memişoğlu, öncelikli hedeflerinin ilköğretim çağındaki yaklaşık 9 bin çocuğa sağlıklı yaşamı, ilk yardımı, hastalanmadan sağlıklı kalmayı, bağımlılıkları, kötü alışkanlıkları, besleme bozukluklarını, depremde nasıl korunulacağını öğretmek olduğunu dile getirdi.

İstanbul'da okullarda uygulanacak "Sağlıklı Çocuk, Sağlıklı Gelecek Eğitim Programı"nın başlangıç töreni Bahçelievler Siyavuşpaşa İlkokulu'nda yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen program için yapılan törende saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Öğrencilerin folklor ve savunma sporlarına ilişkin gösteriler yaptığı törende konuşan Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, eğitim programının İstanbul'da ilk olarak Bahçelievler'de uygulandığını söyledi.
Türkiye'nin 20 yılda sağlık ve eğitimde dönüşüm yaşadığını ifade eden Bahadır, "Ülkemiz ve çocuklarımız için çalışıyoruz. İnsanın en büyük yatırımı, sermayesi çocuğudur. Çocuğun eğitimine ve sağlığına dikkat etmek en büyük yatırım olur. O size ileride muhakkak sevgiyle şefkatle dönecektir. " dedi.

“BİZİM EN BÜYÜK YATIRIMIMIZ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİDİR”

Sağlıklı Çocuk, Sağlıklı Gelecek Eğitim Programı açılış töreninde konuşan; İstanbul İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, eğitim verdikleri çocukların sayısının milyonları aştığını ancak halk sağlığı ve acil hizmetler konusunda toplu bir konsept halinde ilk kez eğitim programı hazırladıklarını vurguladı. 

Prof. Dr. Memişoğlu, öncelikli hedefimiz ilköğretim çağındaki yaklaşık 900 bin öğrenciye sağlıklı bir yaşam için; yeterli ve dengeli beslenmeyi, bağımlılık ve kötü alışkanlıklardan uzak durmayı, fiziksel aktivitenin önemini, hastalanmadan sağlıklı kalmanın yanı sıra ilk yardım ve deprem gibi olası bir afette nasıl korunması gerektiğini öğretmek olduğunu vurguladı. “Bizim en büyük yatırımımız çocukların eğitimidir.” diyen Prof. Dr. Memişoğlu, konuşmasının devamında, miniklerin aldıkları eğitim sonrasında, “112’de saniyelerle yarışarak hayat kurtaran arkadaşlarımıza dokunacaksınız. Hepiniz birer minik sağlıkçı olacaksınız.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, amaçlarının kendilerine emanet edilen çocukları ve gençleri hayata hazırlamak olduğunu kaydetti.

Yentür, "Özellikle temel eğitimde onlara yaşamın son noktasına kadar lazım olacak bilgileri vermek bütün bir kurul olarak bizim en öncelikli hedefimizdir. Bütün bunların başlangıcı sağlıklı bir beden, sağlıklı bir yaşamdır." diye konuştu.

İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Kaya da burada başlayan eğitimin kentin bütün okullarında özellikle ilkokullar ve ana sınıflarında tamamlanacağını belirtti.

Konuşmaların ardından acil müdahale çadırı, 112 ambulansı, motosiklet ambulans, 4 yataklı ambulans, UMKE atak aracı, UMKE haberleşme aracı ve kar paletli ambulansla saha uygulama eğitimi yapıldı.

Kaynak: AA

Editör: Bilge Güler