İstanbul'da ormanlara gitmek yasak mı? İstanbul'da piknik yapmak yasak mı? Orman yasağı açıklaması

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürü Fahrettin Ulu İstanbul'da orman yasağı hakkında açıklamalarda bulundu. Mesire alanlarında ve tabiat parklarında ateş ve mangal yapmak yasakken piknik ve spor yapmak serbest bırakıldı. İstanbul'da ormanlara gitmek yasak mı? sorusu böylece cevap buldu. Ormana gitmek isteyen vatandaşlar İstanbul'da piknik yapmak yasak mı? Orman yasağı var mı? sorusuna yanıt arıyorlardı.

Google Haberlere Abone ol
İstanbul'da ormanlara gitmek yasak mı? İstanbul'da piknik yapmak yasak mı? Orman yasağı açıklaması
31.07.2021 16:04

İstanbul'da ormanlara gitmek yasak mı? İstanbul'da mangal yapmak serbest mi yasak mı? vatandaşlar tarafından merak edilen sorular arasında yer alıyor. Yangın haberlerinin peş peşe gelmesiyle ormanlarda da ateş ve mangal yakma yasakları geldi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürü Fahrettin Ulu orman yasakları hakkında açıklama yaptı. Vatandaşın kafasındaki İstanbul'da piknik yapmak yasak mı? İstanbul'da ormana gitmek yasak mı? soruları cevap buldu. 

ORMAN YASAĞI VAR MI? DEVAM EDİYOR MU?

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürü Fahrettin Ulu, Belgrad Ormanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, İstanbul Valiliği tarafından alınan kısıtlama kararının 30 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında geçerli olduğunu söyledi.

orman yasağı

Türkiye'nin orman yangınlarıyla ilgili zor bir süreçten geçtiğini belirten Ulu, hava tahmin raporlarına göre de sıcaklıkların ilerleyen günlerde artmasının beklendiğine işaret etti.

Orman Kanunu kapsamında kentteki ormanlara giriş ve çıkışların yasaklandığını anımsatan Ulu, şu bilgileri verdi:

"Orman içerisindeki alanlarda, yollarda piknik yapmak aynı zamanda park yapmak, mola vermek, ateş yakmak, semaver yakmak kesinlikle yasaklanmıştır. Ancak sadece yetkili idarelerin uhdesinde bulunan mesire alanlarında, tabiat parkı gibi alanlarda piknik yapmak, spor yapmak, hoşça vakit geçirmek serbest ama bunun dışında mangal, ateş yakmak kesinlikle yasaklanmıştır. Bizim bulunduğumuz alanda spor yapmak, piknik yapmak dışındaki bütün aktiviteler yasaklanmıştır."

İstanbullulardan alınan kararlara uymalarını beklediklerini ifade eden Ulu, Belgrad Ormanı'nın, 100 orman muhafaza memuru, emniyet ve jandarma ekiplerince gece gündüz korunmasının sağlanacağını kaydetti.

orman yasağı

YASAKLARA UYMA KONUSUNDA ÇAĞRI

İstanbul Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin, Aydos Ormanı Mesire Alanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, yasaklara uyma konusunda halkı duyarlı olmaya çağırdı.

Aydos Mesire Alanı'na gelen vatandaşların ateş yakamayacaklarını ama bu alanda spor, yürüyüş ve ateşsiz piknik yapabileceklerini dile getiren Şahin, şöyle konuştu:

"Bu alanlardaki kontrol, teftiş ve tedbirlerimizi, mevcut personelimizle gerçekleştirmekteyiz. Bunun yanı sıra Valimizin katkıları ile ilimiz emniyetinden ve jandarmasından da gerekli destekleri alarak kontrol ve denetimlerimizi sürdürmekteyiz. Bu yasaklar başladığından itibaren izinsiz olarak ormanlara giriş çıkış yapanlar Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi kapsamında 427 lira para cezası ile cezalandırılır. Yine bu alanlarda kısıtlamanın olduğu bu dönemde izin verilmeyen noktalarda ateş yakmak 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası ile cezalandırılır."

Etiketler istanbul orman yasak
Yorumlar