6 adet sütun Fatih Dönemine ait sikkeler gözyaşı damlaları bulundu! Dünyanın en eski su kemeri

İstanbul'un göbeğinde tarihi buluntu; 6 adet sütun Fatih Dönemine ait sikkeler gözyaşı damlaları bulundu! Dünyanın en eski su kemeri

6 adet sütun Fatih Dönemine ait sikkeler gözyaşı damlaları bulundu! Dünyanın en eski su kemeri - Sayfa 1

İstanbul’un tarihi simgelerinden Bozdoğan Kemeri bir süredir restorasyondaydı. Restorasyon esnasında çok önemli tarihi buluntulara rastlandı.


1 15
6 adet sütun Fatih Dönemine ait sikkeler gözyaşı damlaları bulundu! Dünyanın en eski su kemeri - Sayfa 2

Doğu Roma İmparatoru Flavius Iulius Valens tarafından MS 378 yılında tamamlandığı belirtilen dünyanın en eski su kemerlerinden olan Bozdoğan Kemeri’nde restorasyon çalışmaları devam ediyor. 2019 yılı başında İSKİ tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında ekipler, her gün altından binlerce araç ve insanın geçtiği tarihe meydan okuyan kemerde titizlikle çalışmalarını sürdürüyor.

2 15
6 adet sütun Fatih Dönemine ait sikkeler gözyaşı damlaları bulundu! Dünyanın en eski su kemeri - Sayfa 3

Halkın su ihtiyacını karşılamak amacıyla yaptırılan tarihi kemerin taşlarında değişim yapmamak için büyük çaba harcayan ekipler, kimi noktalarda adeta duvarı iğne ile oyuyor. Değişim yapılması gereken taşları numaralandırarak ayıran ekipler, restorasyon çalışmaları sırasında tarihi buluntularla karşılaştı.

3 15
6 adet sütun Fatih Dönemine ait sikkeler gözyaşı damlaları bulundu! Dünyanın en eski su kemeri - Sayfa 4

Bizans ya da Roma Dönemine ait olduğu düşünülen 6 sütun : Ekipler, çalışmaları yürütürken 6 adet sütun, Fatih Dönemine ait sikkeler, gözyaşı damlaları ve yağdanlıklara ulaştı. Sütunların Bizans ya da Roma Dönemine ait olduğu üzerinde durulurken ekipler, sütunların bulunduğu alanda kazı çalışmasını durdurdu.

4 15