İşte 270 TL daha az ödemenin yolu! Kapalıyken bile elektrik yakıyor

Prize takılı halde bırakılan cihazlar kapalı olsa da elektrik yakmaya devam ediyor.

İşte 270 TL daha az ödemenin yolu! Kapalıyken bile elektrik yakıyor - Sayfa 1

Durdukları yerde, kapalı olsalar dahi elektrik harcayan elektronik cihazlardan birçoğumuzun haberi yok. Bunun içinse sadece fişte takılı durumda unutulmaları yetiyor. Kapalıyken bekleme moduna geçerek elektrik tüketen bu cihazlar, uzmanlar tarafından 'vampir' olarak nitelendiriliyor. Yapılan araştırmalara göre ortalama olarak bir evde harcanan elektriğin yüzde 10'u 'vampir cihazlar'a ait. Bu küçük gibi görünse de aslında hesaplandığında yıllık fatura maliyetini yükseltebiliyor. Peki hangi cihazlar, ne kadar elektrik harcıyor?


İşte 270 TL daha az ödemenin yolu! Kapalıyken bile elektrik yakıyor - Sayfa 2

'MAÇ İZLEDİKTEN SONRA KAPATIN' Enerji fiyatlarının 2022 yılı başı itibarıyla artmasının "Faturadan nasıl tasarruf edebiliriz?" sorusunu ön plana çıkardığını söyleyen elektrik-elektronik mühendisi Kerem Çilli, "Örneğin 13,3 inch bir laptop şarj adaptörü boşta çalışırken sadece 1 Watt güç tüketiyor. 18 inch bir monitör 0,6 Watt , mini kahve makinası 1,1 Watt, mürekkep püskürtmeli yazıcı 0,7 Watt gibi anlık tüketimlere sahipler. 1kWh = 2 TL fiyatı olduğunu düşünürsek bu değerler aylık 1- 1,5 TL civarında faturamıza yansıyacaktır" bilgisini verdi. 

İşte 270 TL daha az ödemenin yolu! Kapalıyken bile elektrik yakıyor - Sayfa 3

En çok hangi cihazların bekleme modunda elektrik harcadığını da açıklayan Çilli, özellikle iki elektronik alete dikkat çekerek şunları söyledi:

İşte 270 TL daha az ödemenin yolu! Kapalıyken bile elektrik yakıyor - Sayfa 4

Maç yayınlarını izlemek için kullandığımız dekoder 8,5 Watt standby konumunda güç tüketiyor.