İşte aşıların yan etkileri ve en çok etkilenen yaş grubu!

Dünyayı kasıp kavuran yeni tip koronavirüs milyonlarca kişiye bulaşırken milyonlarca kişinin de hayatını kaybetmesine neden oldu. Koronavirüsün yayılmasını engellemek için geliştirilen aşıların yan etkileri merak edilirken ABD Gıda ve İlaç İdaresi Moderna ve BioNTech’in yan etkileri hakkında ilk kez konuştu. İdare, bu yan etkilerden en çok etkilenen yaş grubunu da açıkladı.

İşte aşıların yan etkileri ve en çok etkilenen yaş grubu! - Sayfa 1

İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve yaklaşık 2 yıldır hayatımızda olan koronavirüs (Kovid-19) gezegenimizin bir numaralı ortak gündemi olmaya devam ediyor.


İşte aşıların yan etkileri ve en çok etkilenen yaş grubu! - Sayfa 2

Virüs on milyonlarca kişiye bulaştı ve dünya genelinde 4 milyona yakın insanın hayatına mal oldu. Koronavirüs bilim dünyasının da neredeyse tüm mesaisini buraya ayırmasına neden oldu.


İşte aşıların yan etkileri ve en çok etkilenen yaş grubu! - Sayfa 3

Virüs ile mücadelede kilit öneme sahip pek çok aşı geliştirildi. Ancak aşılar ile ilgili tartışmalar bir türlü bitmiyor.Son günlerde sıkça gelen yan etki haberlerine bir yenisi eklendi. Bu sefer haber ABD'den geldi. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), konuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı.


İşte aşıların yan etkileri ve en çok etkilenen yaş grubu! - Sayfa 4

FDA, Pfizer/BioNTech ve Moderna aşılarında nadir görülen yan etkiyi ilk defa kabul etti. Ajans bu aşılar ile ilgili nadir görülen kalp iltihabı vakaları hakkında bir uyarı ekleyeceğini duyurdu.