İşten çıkarma yasağı uzatıldı mı? İşten çıkarma yasağı devam edecek mi?

Koronavirüs pandemisinde birçok işyeri kepenk indirmek zorunda kaldı. Gelir kaybına uğrayan birçok kişi önümüz ay bitecek olan işten çıkarma yasağının devam etmesini istiyordu. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama geldi. 

Google Haberlere Abone ol
İşten çıkarma yasağı uzatıldı mı? İşten çıkarma yasağı devam edecek mi?
29.04.2021 22:26

Milyonlarca çalışanın gözü, işten çıkarma yasağı ile ilgili gelecek açıklamalara yönelmişti. İşten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulamasının pandemi süresinde devam etmesi beklentisi oluşmuştu.

 İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI UZATILDI MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisi Açılış Etkinliği töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı, yaptığı açıklamada, "İş sözleşmelerinin fesih yasağı 30 Haziran'a kadar uzatılmıştır." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan milyonları ilgilendiren müjdeleri peş peşe açıkladı.

17 MAYIS'TA BİTECEKTİ

İşten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulaması ise alınan kararlarla 17 Mayıs’a kadar uzatılmıştı.

İşten çıkarma yasağı ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi;

Ayrıca TESKOMB kefaletiyle taksit ödemesi yapamayın 240 bin kişinin 1 milyar lira tutarındaki borcu daha sonra tahsil edilmek üzere TESKOMB tarafından bankaya ödenmiştir. Çek ve senetlerle ilgili başka bir düzenleme de Meclis'te gerçekleştiriyor. İş sözleşmelerinin fesih yasağı 30 Haziran'a kadar uzatılmıştır.

Gelir kaybına uğramış, nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan, imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük işletmelere yöneliktir. Mikro işletmeler 30 bin, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz tamamı faizsiz şekilde bu destekten faydalanacaklardır. Mikro ve küçük işletmeler 3 Mayıs'tan itibaren e-devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvurularını yapabilirler.

NAKTİ YARDIMLAR 1100 LİRAYA ÇIKTI

İhtiyaç sahibi hanelere 1000 lira verilen nakdi yardımı 1100 liraya çıkartarak yeniden başlatıyoruz.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da yine ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak için 183 milyon lira ilave kaynak gönderdik. Tüm bu müjdelerin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Böylece esnaflarımıza iş dünyamıza şu sıkıntılı dönemde yeni bir nefes alma imkanı sağladığımıza inanıyorum.

Yorumlar