CHP’de otoritesini bir türlü kuramayan ve partisindeki hiçbir gelişmeye hâkim olamayan Özgür Özel, geçtiğimiz günlerde düne kadar ittifak ortakları olan partileri çok büyük zan altında bırakan açıklamalarda bulundu.

Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerinden ortaklarını işaret eden şu sözlerini nasıl yorumlamak gerekiyor?

“Karşımıza çok büyük bir cephe kurarak, CHP’nin karşısına çok büyük bir cephe kurarak, CHP’yi sözde yalnız bırakarak, geçmişte ittifak yaptıklarımızı karşımıza koyarak, geçmişte partimizde olanların bile karşımızda adaylaşmasını sağlayarak, onlara çok farklı imkanlar kurarak, Türkiye’nin üzerine çok büyük bir oyun kurmaktadır.”

***

Ne yani, 8 ay önce seçime ittifakla girdiğiniz ve seçimleri kazansaydınız Türkiye’yi beraber yöneteceğiz partilere şimdi “Güvenilmez, satın alınabilen, menfaat karşısında anında satan” muamelesi mi yapıyorsunuz?

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin Manisa mitinginde kurduğu “Çok değil, 8 ay evvel Türkiye’yi birlikte yönetmek için masalara yüz sürenlerin bugün birbirlerine demedik laf bırakmamaları acıklı bir ihtilaf ve azılı bir ihtirastır.

Allah ülkemizi zillet ittifakından korumuştur.

Hakikaten de verilmiş sadakamız varmış.

Dün söylediklerini bugün tekzip eden, dün yaptıklarını bugün inkara yeltenen, dün kucakladıklarına bugün kulp takan siyasi partilere, Allah muhafaza, yerel yönetimlerde yetki vermek yıkıma hizmettir.” şeklindeki cümleler, Özgür Özel’in ortaklarını zan altında bırakan yorumuna karşılık yerinde bir cevap olmuştur.

Özgür Özel dünkü ittifak ortakları DEM, İP, Saadet ve diğerlerinin bu sefer CHP adaylarını desteklememesini ve kendi adaylarını çıkarmasına bu derece ağır suçlamalarda bulunuyorsa, “Seçimleri kazansaydık Türkiye’yi yönetecek ortaklarımızın siyasi karakteri böyleydi” diyerek bildiği ne varsa açıklamalıdır. Kendisi cevap veremiyorsa, bunu 6+HDP masasını kuran Türk siyasetinin kara mizahı Kemal Kılıçdaroğlu açıklamalıdır.

Ey Kılıçdaroğlu!

Kurduğun masadaki partiler Özgür Özel’in ifade ettiği gibi gerçekten menfaatleri için “gel denilen yere gelen, git denilen yere giden” özellik mi taşıyor? Eğer öyleyse sen bunları masaya hangi menfaatler ile nasıl getirmiştin, Özgür Özel niye masada tutamadı?

Özgür Özel’in dediği gibi, bugün CHP karşısında eski ortaklarınızla cepheyi Erdoğan kuruyorsa, 6+HDP masası kurulurken bu partileri de yanınıza Erdoğan mı göndermişti?

Bu nasıl bir çaresiz, bu nasıl bir aciz CHP bakışı değil mi?

2019 yılında HDP, İP ve diğerlerini kendi adaylarını desteklemek için bir arada tutan CHP’nin, bugün ittifakta yalnız kalınca şimdiden hezimete ön almaya çalıştığını anlıyoruz. DEM ve İP’in kendi adaylarını çıkarmasına karşılık ne senaryolar yazıyorlar hepiniz okuyor ve duyuyorsunuz.

Özgür Özel’e sormak lazım.  2018, 2019, 2023 seçimlerinde İP, HDP ve diğerlerini hangi vaatlerle yanınızda tutmuştunuz ki, bugün bunlar yanınızda yer almayınca “Erdoğan karşımızda cephe kurdu” diyorsunuz?

CHP yerel seçimlere kendisi adına hiçbir artısı olmadan girmektedir. 4 yıl sosyal medya algısıyla belediye başkanlığı yapanların şimdi tartıya çıkacakları bu seçimde halka sunacakları hizmetleri ve projeleri yoktur. CHP’nin kurduğu ittifak dağılmıştır. CHP’deki güç savaşları tüm partinin içini sarmışken, Özgür Özel’e “CHP Eşbaşkanı” yakıştırmaları onun bir zafiyeti olarak akıllarda yer tutmuşken beklenen elbette hezimet olacaktır.

Bence, CHP’de yaşananlar artık yerel seçimlerde başarılı olma mücadelesi değil, seçimlerden sonra CHP’yi ele geçirme mücadelesi olmuştur. Türk siyasetinin kara mizah sembolü Kemal Kılıçdaroğlu’nun geri planda intikam hazırlıkları, Ekrem İmamoğlu’nun CHP’de ağırlık kurmak için her şeye burnunu sokması ve Özgür Özel’in trajikomik halleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde CHP’nin önümüzdeki günlerde gerçekleşecek kaosunu işaret etmektedir.

O yüzden Özgür Özel’in “Erdoğan karşımızda cephe kurdu” diyerek düne kadar kendi ortakları olanları bir nevi karaktersiz gibi gösterme acizliğini bırakarak, bundan sonra PKK DEM’liği partinin de dediği gibi “CHP Eşbaşkanı” olarak Genel Başkanlığını sürdürüp sürdürmeyeceğine biraz kafasını yormalıdır.

CHP öyle bir hale geldi ki, CHP’nin belediye başkanları CHP’nin logosunu, bayrağını, genel başkan posterini kullanmaya utandığı için programlarında çoğu zaman bunları göremezsiniz. Bu utanç hali bile CHP’nin içler acısı haline ışık tutmaktadır.

Yazık bu partiyi bir zamanlar Atatürk kurmuştu…