Kabine toplantısı başladı mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan saat kaçta açıklama yapacak? Kararlar bekleniyor

Ramazan'ın başlamasıyla ve özellikle vakaların artmasıyla Kabine Toplantısı sonrası 2 haftalık kısmi kapanma kararı alındı. 2 haftalık kısmi kapanma kararının süresi dolarken gözler bugün gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısına çevrildi. Vakalar az da olsa düşme eğilimine geçmişken tam kapanma kararı alınacak mı? en çok merak edilen konulardan. Ramazan Bayramı da yaklaşırken gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı açıklamada.

Google Haberlere Abone ol
Kabine toplantısı başladı mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan saat kaçta açıklama yapacak? Kararlar bekleniyor
26.04.2021 17:30

Tüm Türkiye'nin merakla beklediği Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı bugün gerçekleştirilecek. 2 haftalık kısmi kapanma kararı tamamlanırken gözler yeni alınacak kararlara çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısı ardından yapacağı açıklama merakla bekleniyor. Tam kapanma kararı alınacak mı? en çok sorulan sorulardan. 

SON DAKİKA! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı başladı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı, basına kapalı gerçekleşiyor.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ilk kez kabine toplantısında yer alıyor.

TAM KAPANMA OLACAK MI? GÖZLER CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplanacak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, salgınla mücadelede alınacak yeni önlemleri masaya yatıracak. Ramazan bayramı ve 19 Mayıs'ı içine alacak 2-3 haftalık tam kapanma kararı alınacak mı? masada bu konu olacak. Türkiye, önümüzdeki günlerde salgınla mücadelede kapanma ile günlük vakaları hızla düşürürken hızlı bir aşılama sürecine girmek istiyor. İşte bu nedenle bugün gerçekleşecek kabine toplantısı önümüzdeki 1 aylık süreci belirlemesi açısından büyük önem taşıyor. Vaka sayıları artarsa daha sert önlemler alınacağı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmıştı. 

Kabine toplantısı saat kaçta

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN YAPILACAK?

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 26 Nisan 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Toplantının 15.00'de başlaması bekleniyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SAAT KAÇTA AÇIKLAMA YAPACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 18.30 ile 19.00 arasında kameralar karşısına geçmesi bekleniyor.

RUS AŞISI BİR DİĞER KONU

Spuknik V aşısının bu nedenle devreye sokulacağı belirtildi. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında iki hafta önce alınan önlemlerin sonuçları detaylı bir şekilde masaya yatırılacak. Günlük vaka sayıları, yoğun bakımların doluluk oranları ve sağlık sisteminin kaldırma kapasitesi çerçevesinde kısıtlamaların kapsamının ne olacağına karar verilecek.

TAM KAPANMA BEKLENTİSİ GİT GİDE YÜKSELİYOR!

Kabine toplantısında, ramazan bayramı ve 19 Mayıs'ı da içine alacak 2-3 haftalık bir tam kapanma kararı çıkması beklentisi oldukça yüksek. Tam kapanmada kamu ve özel işyerleri kapalı olacak. Zorunlu üretim sektörleri ve marketler gibi hizmetler ise devam edecek. Sokağa çıkma kısıtlaması ve şehirlerarası seyahat yasağı gündeme gelecek.

Alınması muhtemel son dakika kararıyla tam kapanma olsa da olmasa da hedef olarak vakaların hızla aşağı doğru çekilmesi konacak ve aşılamaya ise hız verilecek. Spuknik V aşısının bu nedenle devreye sokulduğu 40-50 milyonun kısa sürede aşılanmasının planlandığı bildirildi. Alınan önlemlere karşın günlük vaka sayılarının daha önceki dalgalardaki olduğu gibi hızla düşmemesinin iki nedeni bulunuyor.

Bunlardan ilki İngiliz mutantı. Şu anda vakaların yüzde 90'ı yüzde 30 daha hızlı yayılan İngiliz mutantı. İkinci ise toplumun yüzde 30'luk bölümünün "Sıkıldım, bunaldım" diyerek yasaklara uymaması.

17 NİSAN SONRASI DÜŞÜŞ BAŞLADI

Üçüncü dalgada kırılma noktası 17 Nisan oldu. Bu tarihten sonra günlük vaka sayıları plato çizmeye başladı ve salgının yayılma hızı düştü. Bir başka önemli gelişmede test-vaka oranının yüzde 16'lara gerilemesi oldu.

2 HAFTADA VAKALAR YÜZDE 35 AZALDI

Kısmi kapanma döneminde 8 ve 12. sınıflar hariç uzaktan eğitime geçilmesi, kalabalık iftar sofralarının kurulmaması, şehirlerarası seyahat kısıtlaması getirilmesi ve kamuda dönüşümlü mesaiye geçilmesi vaka sayılarında ciddi düşüşlerin yaşanmasını sağladı. İki hafta içinde vaka sayıları yüzde 35 azalarak 40 binlere geriledi.

Yorumlar