Kaçış Sendromu hastalığı nedir? Tedavisi var mı? İşte Kaçış Sendromu belirtileri…

Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil’in hastalığı olan Kaçış Sendromu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Pek çok kişi Kaçış Sendromu hastalığı nedir? Tedavisi var mı? tarzında aramalar yapıyor. Haberimizde o hastalık ile ilgili bilgileri bir araya getirdik.

Sağlık
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Kaçış Sendromu hastalığı nedir? Tedavisi var mı? İşte Kaçış Sendromu belirtileri…

Kaçış Sendromu hastalığı nedeniyle uzun süre hastanede yatan Mehmet Ali Erbil aylar sonra ilk defa bir canlı yayına katıldı. Hayranları şimdi Erbil'in hastalığının ne olduğunu araştırıyor. Bu sendrom, tansiyon düşüklüğü ve karın ağrısı gibi belirtileri gösterirken, ileriki dönemlerde hayati tehlikelere yol açabiliyor. Peki, Kaçış Sendromu hastalığı nedir? Tedavisi var mı? İşte Kaçış Sendromu belirtileri…

KAÇIŞ SENDROMU HASTALIĞI NEDİR?

Kaçış sendromu; ciddi ataklar, aralıklarla tekrarlayan krizler ve benzeri belirtiler ile karakterize bir hastalıktır. Hastalığın temelinde, kılcal damarlarda bulunan sıvı ve birtakım elementlerin bilinmeyen bir nedenle hızlı bir şekilde damar dışına doğru difüzyonunu yatar. Kılcal damarlarda oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşen bu olayın sonucunda vücudun belirli kısımlarında şişlikler oluşur, hastanın tansiyonu ani bir şekilde düşer ve ciddi bir şok tablosu gelişir. Bu anda acil olarak hastaya müdahale edilmemesi durumunda kaçış sendromu atakları, ölüme yol açabilecek ciddiyete sahiptir.

Damar dışına sızan sıvı kütlesinden dolayı akciğerler, kalp, karın zarı gibi vücudun iç kısmında yer alan boşluklarda ve kasların içerisinde sıvı birikimi meydana gelir. Sızan sıvı nedeniyle damar içerisindeki kan basıncı ani olarak düşer ve bu durum şok tablosunun oluşmasına neden olur. Yine damar içindeki sıvının damar dışına sızması sonucunda kandaki albümin seviyesi düştüğünden kanın akıcılığı azalır, diğer bir deyişle kanda yoğunlaşma meydana gelir.

Hastalık ülkemizde ve dünyada çok nadir olarak görülmekle birlikte bilinen kesin bir kaçış sendromu tedavisi yoktur. Buna ek olarak kaçış sendromu bulaşıcı mı gibi sorular merak konusu olup hastalığın bulaşıcı olmadığı bilinmelidir.

KAÇIŞ SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kaçış sendromu hastalığının tanısının koyulduğu bireylerde çoğunlukla yıllar boyunca herhangi bir belirti görülmez ve kişi normal bir şekilde hayatını sürdürür. Nedeni bilinmeyen bir şekilde oluşan ataklar sonucunda hastalığın belirtileri ortaya çıkar. Bu durum hastada ayda bir tekrarlayabileceği gibi bazen bir ataktan sonra bir sonraki atağın ortaya çıkması yıllar sonra gerçekleşebilir. Genellikle tekrarlayan şoklar ile kendini gösteren kaçış sendromunda krizlerden 24 saat önce gribal enfeksiyon benzeri belirtilere rastlanabilir. Bunlar ateş yükselmesi, yorgunluk, halsizlik, kas ve eklem ağrısı gibi belirtilerdir. Bunun haricinde hastalığın aktifleştiği dönemlerde görülen en yaygın belirtiler şunlardır:

  • Tansiyon düşüklüğü

  • Kanın yoğunlaşması

  • Baş dönmesi

  • Karın ağrısı

  • Bulantı ve kusma

  • Vücudun belirli bölgelerinde oluşan şişlikler

  • Bağırsaklarda ödem oluşumu

  • Karında asit birikmesi

  • Şok

Yukarıdaki belirtilere ek olarak kaçış sendromu hastalarında aynı zamanda damar dışına sıvı difüzyonu nedeniyle kalp ve akciğer zarında sıvı birikmesi geliştiğinden kalp ve akciğer yetmezliği görülebilir ve buna bağlı olarak da yaşamı tehdit eden tehlike durumları ortaya çıkabilir.

Yorumlar