Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanan İstanbul Havalimanı-Kağıthane metro hattı, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı törenle hizmete girdi. 

Beşiktaş (Gayrettepe)-Kağıthane-Eyüp (Göktürk)-İstanbul Havalimanı Metro Hattı'nda 9 istasyon bulunuyor, hat Kağıthane, Eyüpsultan ve Arnavutköy ilçelerinden geçiyor. Yaklaşık 4 ay sonra hat, metrobüs ve Hacıosman-Yenikapı metrosu Zincirlikuyu istasyonları ile entegre edecek, yaklaşık 3,5 kilometrelik bir etabı daha tamamlanarak 34 kilometre olan hat 37,5 kilometreye çıkacak.

800 BİN YOLCU KAPASİTESİ
Metro hattı, 9 istasyonla günlük 800 bin yolcu kapasitesine sahip. İstanbul Havalimanı'na, metro hattının Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı entegrasyonu sayesinde tüm raylı sistemlerle doğrudan, güvenli, hızlı ve ekonomik şekilde ulaşmak mümkün olacak.

Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro hattıyla ilgili merak edilenleri açıklayan Bakan Karaismailoğlu şunları söyledi;

İSTANBUL HAVALİMANI METRO HATTININ GÜZERGAHI
"Metro hattı bugün için Kağıthane istasyonundan başlıyor. Önümüzdeki Haziran ayına kadar biz bunu Gayrettepe'ye kadar getireceğiz. Gayrettepe'ye geldiğinde buradan Yenikapı, Taksim-Hacıosman metrosuyla entegre oluyor, ayrıca Zincirlikuyu'dan da metrobüse entegre olacak. Mecidiyeköy- Mahmutbey hattının Kağıthane istasyonu ile birbirini tamamlıyorlar.

İSTANBUL HAVALİMANI METRO ÜCRETİ
İstanbul Havalimanı Metro ücreti, metrobüs ücretiyle aynı olacak. Kısa mesafe 9,90 TL olacak, havalimanı ise 12 TL olacak. Uzunluğuna göre ücretlendirilecek. Öğrenciler de bu ücretin yarısını ödeyecek. Burada hem İstanbulkart hem Türkiyekart hem de kredi kartı ile ödeme yapılabilecek. Turnikeler buna uygun yapıldı.

KAĞITHANE-İSTANBUL HAVALİMANI ARASI NE KADAR SÜRECEK?
Saatte 120 kilometre hıza ulaşacak. Türkiye'nin en hızlısı dünyanın da sayılı metrolarından biri olacak. Normal şehir içi metrolarda maksimum hız 80 kilometredir ancak 40-50 kilometre arasında değişir. Burada 120 kilometreye çıkabileceğimiz güzergah var, ortalama hızı 90 kilometre olacak. Kağıthane'den İstanbul Havalimanı'na 24 dakikada, Taksim'den Havalimanı'na 38 dakikada gidilebilecek."

İSTANBUL HAVALİMANI'NA HANGİ DURAKTAN KAÇ DAKİKADA GİDİLİR?
Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro duraklarının belli olmasıyla birlikte havalimanına ulaşımın hangi duraktan ne kadar süreceği de belli oldu.

İstanbul Havalimanı'na Göktürk'ten 12 dakika, Kağıthane'den 24 dakika, Zincirlikuyu'dan 33 dakika, 4. Levent'ten 35 dakika, Taksim'den 41 dakika, Esenler'den 45 dakikada ulaşılabilecek.

Editör: Ferhat Erdemir