Türkiye'ye İHA kamerası vermeyen Kanada, 3 yıllık ambargoyu geçen ay sonu kaldırdı. Türkiye bu süreçte en iyisini üretti.

İlk etapta 10 ülkeye satış yapan ASELSAN, süreçten zararlı çıkan Kanada'ya çağrı yaptı: İsteyin size de veririz.

Kanada, İHA'ların gözü olarak nitelenen kameraları vermeyince ASELSAN dünyanın en iyisini üretti. Hatta geliştirilen yerli ve milli sistem birçok ülkeye de satıldı. Kanada, 'Karabağ harekatında kullanılıyor' diyerek 2020'den beri uyguladığı ambargoyu ise geçen ay sonunda kaldırdı. Yaşanan süreç ise Türkiye'ye değil, Kanada'ya zarar verdi. Ambargo nedeniyle Kanadalı şirketler 250-300 milyon dolar arasında zarar etti. Ürünlerinin tek kullanıcısı TUSAŞ olan Kanadalı Telemus Systems şirketi, 2021 yılında batarken ASELSAN ise önemli ihracatçı haline geldi.

20Aks04Aselsan3 2002202493C323Cc

10 ÜLKEYE SATTIK

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, bugün itibariyle ihracat gerçekleştirilen ülke sayısının 10'u, teslim edilen CATS kamerası sayısının ise 178'i geçtiğini belirterek isterse Kanada'ya da aynı ürünü verebileceklerini söyledi. Kanada'nın Türkiye'ye uyguladığı ambargoyu kaldırmasını değerlendiren Akyol "Karabağ Harekatı'ndan sonra ortaya çıkan haksız ambargoların ardından biz, CATS kameramızı geliştirdik ve SİHA'larımıza entegre ettik. Ambargoyla ilgili durumu şöyle değerlendiriyorum: Öncelikle Kanada, NATO müttefikimiz. Ambargoyu kaldırmış olmasını, iyi bir adım olarak değerlendiriyorum. Bugüne kadar ambargo koyarak bize bu teknolojiyi kazandırdığı için biz mutluyuz, keyifliyiz. Bu teknolojileri geliştirdiğimiz için gururluyuz. Bizim kameramız, daha iyidir. Kanada başta olmak üzere herkese hizmet vermeye hazırdır" dedi.

20Aks04Aselsan2 20022024074A3F74

DAHA DA İYİSİ YOLDA

CATS'in ardından 'dünyada bu alanda en iyi ürünü ortaya koyma' iddiasıyla ASELFLIR-500 kamerasını da geliştirdiklerini anlatan Akyol "İHA üreticilerimiz, kamerayı uçurdu. Kendi alanında bilinen meşhur birkaç yabancı ürüne göre her kanalda % 20-% 30 daha fazla performans gösteren bir kamera olduğu, artık bütün kullanıcılarımızca kabul edilmiş durumda. Lazer işaretleme menzili açısından gerçekten çok hassas bir kabiliyete ulaştı. Böylelikle daha uzaktan görüntüleme yapma imkanına ve daha hassas hedefleme imkanına da kavuşmuş olduk. Şu an içinde bulunduğumuz ayda seri üretim aşamasında. Yakında fabrikadan ilk kullanıcılarına ulaşmış olacak" dedi.

20Aks05Kaan 20022024Dd7F9F04

EKİP 3 YILDIR İZİN YAPMADI

İHA kameralarında geldikleri seviyeyi anlatan Akyol şunları söyledi: "Bunun daha iyisini yapmak için de İnşallah ASELFLIR-600 geliyor. Bu yıl, ASELFLIR-600'ü de uçuracağız. Sonra, TOYGUN diye adlandırdığımız hem KIZILELMA'nın hem ANKA-3'ün hem de KAAN'ın hizmetine girecek daha yüksek bir teknolojiyi, Türk güvenlik güçlerine kazandırmak için ekiplerimiz çalışıyor. Kamera yapan ekibimiz 3 yıldır hiç cumartesi veya pazar görmediler. Her gece beraber çalışmaya devam ettiler. Bugün de öyle. Arkadaşlarımız evinden ve çocuklarından dahi uzakta kalarak çalışmaya devam ediyorlar. Arkasında çok büyük bir fedakarlık ve mühendislik var."

20Aks05Kaan2 200220243Fecde89

İHRACATTA KİLOGRAM FİYATI 2 BİN $

Türkiye'nin dünyaya yaptığı ihracatın ortalama kilogram fiyatı 1.2 dolar düzeyinde. Akyol, ASELSAN'ın 2023'te kg başına ihracat rakamının ise 2.000 doları aştığını kaydetti. ASELSAN'ın şu anda 14 farklı ülkede fabrikası, tasarım merkezi ve ofisi bulunduğunu söyleyen Akyol, bu yıl 4 yeni ülkeye daha ihracat yaptıklarını ve ASELSAN'ın ihracat yaptığı ülke sayısını 86'ya yükselttiklerini ifade etti. Ayrıca 21 ürünü de ilk defa ihraç ettiklerini belirtti.

KAAN'IN UÇUŞ PEÇİ HAZIR

Milli Muharip Uçak (MMU) KAAN ilk uçuşuna hazırlanıyor. KAAN'ın ilk uçuş peçi de gün yüzüne çıktı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, 27 Ocak'ta yaptığı açıklamada uçuşun çok yakında olacağını söylemişti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'ın, "Herkes KAAN'ın kanatlanacağı tarihi duymak istiyor, ne durumdayız hocam ?" sorusu üzerine Kotil, "Yer testleri yapıyoruz. Yakın" dedi. Bakan Kacır'ın "Yakın mı çok mu yakın" şeklindeki sorusuna ise Kotil, "Çok yakın" diye karşılık vermişti.

Kaynak: Akşam