21 ve 22 Aralık 2023… Irak…

Hakurk ve Metina bölgelerinde olumsuz hava şartları ve yoğun sis nedeniyle görüş mesafesinin 5 metreye düşmesi sonucu 12 askerimizi şehit verdik. TSK’nın bile elindeki imkânları kullanamadığı zor hava şartlarında PKK terör örgütünün planladığı sızma girişimine istihbarat ve teknolojik mühimmat desteği verildiği gün gibi ortada…

29 Aralık 2023… Suudi Arabistan…

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da oynanması planlanan Galatasaray-Fenerbahçe Süper Kupa maçına saatler kala kulüp yöneticilerinin imzalanan protokol dışında yeni taleplerde bulunması krize neden oldu. Kulüplerin FİFA kurallarını bilmelerine, bu kuralların yüzlerce kez tecrübe edilmesine rağmen Atatürk üzerinden başlattığı istismar siyaset malzemesi haline getirildi. Türkiye ve Suudi Arabistan ilişkileri doğrudan hedef alındı.

2 Ocak 2024… Lübnan…

İsrail’in uzun süredir peşinde olduğu Hamas’ın yöneticilerinden Salih el-Aruri Beyrut’ta öldürüldü. Saldırı Lübnan’ın başkentinde, silahlı insansız hava aracı kullanılarak üstelik Hizbullah’ın kontrol bölgesinde gerçekleştirildi. Mossad Başkanı David Barnea, Aruri'nin Lübnan'da öldürülmesinden sonra yaptığı açıklamada, 7 Ekim'deki saldırılara "doğrudan ya da dolaylı olarak" karışan herkesin peşine düşeceklerini söyledi. Başbakan Netanyahu ve diğer İsrailli yetkilileri de sürekli olarak Hamas liderlerini ve üyelerini hangi ülkede olurlarsa olsunlar öldüreceklerini söylemiş, Türkiye’yi de bu kapsamın içine almışlardı.

3 Ocak 2024… İran…

Kirman eyaletinde, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin 3 Ocak 2020'de ABD'nin Bağdat'taki saldırısında öldürülmesinin 4. yılı dolayısıyla anma töreninin yapıldığı kabristana giden yol üzerinde meydana gelen iki patlamada 95 kişi öldü.

7 Ekim’den bu yana Ortadoğu’da gerçekleşen olayların hiçbirisini İsrail’in Gazze saldırısından bağımsız düşünmek mantık hatası olur. ABD’nin en başından itibaren verdiği koşulsuz destek ve Batı’nın İsrail’e açtığı sonsuz kredi bölgedeki tansiyonun da artmasını sağladı. İsrail, saldırılarında daha pervasız davranmaya, sivilleri hedef almaya ve çocukları katletmeye başladı.

Bölge ülkelerinin yarım ağızla yaptığı kınamanın haricinde somut bir tavır gösterememesi ise başta Türkiye olmak üzere birkaç ülkeyi ön plana çıkardı. Savaşın alanını genişletmek isteyen İsrail her fırsatta Ortadoğu’da sesi gür çıkan ülkeleri tehdit eder hale geldi.

Ortadoğu’da her taşın altından çıkan ABD bölgeye daha fazla silah ve savaş ihraç etmek için besleyip büyütüp donattığı terör örgütlerini harekete geçirdi. İsrail’e olan karşıtlığın azaltılması için bölge ülkelerinin iç meseleleriyle uğraşması hedeflendi. Irak’ın kuzeyinde verdiğimiz 12 şehidimizin arkasında aynı plan vardı.

İsrial’in, Lübnan’ın başkentinde düzenlediği Aruri suikastının ve ülke ayrımı gözetmeksizin Hamas’a yönelik yeni suikastların yapılacağının ifade edilmesiyle de bölge ülkeleri hedef alındı.

İran’da gerçekleşen terör saldırısının failleri henüz belirlenmese de buradaki amacın bölgeyi istikrarsızlığa sürüklemek ve İsrail’in yayılmacı politikasına zemin oluşturmak olduğu görülüyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller her ne kadar saldırıyla ABD ve İsrail’in ilgisinin olmadığını söylese de Ortadoğu’da akan kanda parmaklarının olmadığına kimseyi inandıramazlar. Müslüman kanının döküldüğü her taşın altından mutlaka ya kendileri ya da vekâlet örgütleri çıkar…

Burada söz konusu diğer bir durum ise İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin art arda ikinci kez Türkiye ziyaretini ertelemek zorunda kalmasıdır. Her ne kadar önemsiz bir ayrıntı gibi görünse de bu duruma parantez açmak gerekir. Ayrıca her ne hikmetse son beş yıldır her yılın ilk haftası İran’da gerek sokak hareketleri, gerek terör olayları, gerekse de başörtüsü meselesi gibi mutlaka büyük bir olay meydana geldi.

Bölge ülkelerinin arasının açılmasını isteyenler bölgede İsrail’in genişlemesine hizmet edenlerden başkası değildi. Adres yine aynı kapıya, ABD’ye çıktı.