AKOM, İstanbul'un pazartesi akşamından itibaren Sibirya kökenli soğuk havanın etkisine gireceğini, salı ve çarşamba günü de kar yağışının beklendiğini bildirdi.
 

Meteoroloji'nin haftalık raporuna göre, önümüzdeki hafta Türkiye genelinde sıcaklıklar düşerken, İstanbul için kar uyarısı yapıldı. Salı gününden itibaren Marmara, Batı ve Orta Karadeniz bölgelerinde etkili olması beklenen kar yağışı, çarşamba günü itibarıyla ülkenin geneline yayılacak.

İSTANBUL'A KAR GELİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), Sibirya kökenli soğuk hava dalgasının pazartesi akşamından itibaren İstanbul'u etkisi altına alacağını, salı ve çarşamba günleri ise kar yağışının beklendiğini açıkladı. Sıcaklıkların 5 ila 8 derece düşeceği belirtilirken, 9 Ocak Salı günü yüksek kesimlerde, 10 Ocak Çarşamba günü ise şehir genelinde kar yağışı bekleniyor.

SOĞUK HAVA DALGASI YOLDA

AKOM'un verilerine göre, 8 Ocak Pazartesi'den itibaren etkisini artıracak olan Sibirya kökenli soğuk hava dalgasının hafta ortasında yer yer etkili kar yağışına neden olması öngörülüyor. Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte İstanbul'da lodosun getirdiği ılıman havanın yerini soğuk hava dalgasına bırakması bekleniyor.

Rüzgarın 20-45 km/saat hızla eseceği tahmin edilirken, 8 Ocak Pazartesi'ye kadar sürecek ılıman hava, hafta başının ardından Sibirya bölgesinden gelen soğuk hava dalgasının etkisiyle yerini kar yağışına bırakacak. 9 ve 10 Ocak tarihlerinde yağmurun karla karışık yağışa dönüşmesi bekleniyor.

Bu durum, İstanbul'da kar yağışıyla birlikte günlük hayatın etkilenebileceği anlamına geliyor. İstanbullular, soğuk havaya ve muhtemel kar yağışına karşı tedbirli olmaya davet ediliyor.

Editör: Ferhat Erdemir