KADİR YILDIZ/ TÜRKGÜN ÖZEL HABER 

Sosyal ihtiyaçların tespitinden sonra yerinde ve zamanında yapılan yatırımlarla Karabüklülerin yüzü güldü. Halka verilen sözler “büyük değişim hamlesiyle” teker teker yerine getirildi. Karabük’ün en büyük sorunu olan hava kirliliğinin en kısa sürede çözülmesi ve temiz içme suyuna ulaşımın sağlanmasının ardından yaşanabilir bir kent ortaya çıktı.

TÜRKİYE’İN EN ZENGİN BELEDİYESİ

Belediye Başkanı Refet Vergili: Geride kalan 13 yıl içerisinde şehrimizin ihtiyacı olan birçok büyük yatırımı hayata geçirdik. Bunları yaparken de Karabüklülerin bir kuruşunu dahi heba etmemeye gayret gösterdik. Halkımızın ödediği paraları yine onlara hizmet olarak çevirmek en büyük hedefimiz oldu. Türkiye’nin en zengin belediyesini meydana getirdik.

YAĞMUR SUYU DRENAJ HATTI PROJESİ

Karabük’ün kurulduğu günden bu yana en büyük problemlerinden birisi olan yağmur suyu drenajı 2 yıl gibi kısa bir sürede ortadan kalktı. Şehrin geneline döşenen yaklaşık 120 kilometrelik hat ile en ufak yağışların bile ardından yaşanan sorunlar giderildi.

KANYON KÖPRÜ VE PARK

2014 seçimleri öncesinde açıklanan mega projelerin başında gelen Kanyon Park Projesi’nin ilk ayağını oluşturan Kanyon Köprü, Karabük ve Safranbolu’yu birbirine bağladı. 329 metre uzunluğunda, 12 metre genişliğindeki köprü kısa sürede tamamlanarak 3 Nisan 2017 tarihinde hizmete açıldı. Karabük ile Safranbolu’nun tam ortasında yer alan 310 bin metrekare alan üzerinde uygulanan Kanyon Park Projesi’yle de; düğün salonlarından restoranlara, bungalov evlerden spor tesislerine kadar birçok ünite hayata geçirildi.

PROJELER SAYMAKLA BİTMİYOR

Karabük Belediyesinin hayata geçirdiği projeler saymakla bitmiyor. Toplu taşıma çilesine son veren minibüs terminali, modern şartlarda hizmet sunan belediye binası, damacana suyundan daha kaliteli suyun musluklardan akmasını sağlayan içme suyunu arıtma tesisi, şehrin suyunu taşıyan boru hattının yenilenmesi, Hurdacılar Sitesi’nin kurulması, emekli vatandaşların hoş vakit geçirebileceği emekliler evi, ticaret merkezleri, kapalı otoparklar, bölgenin en büyük sebze ve meyve halinin yapılması, çok sayıda iş yeri ve kapalı Pazar alanları bunlardan sadece birkaçını oluşturuyor.

KARABÜK DOĞAL GAZA KAVUŞTU

Kentin en büyük sorunlarından olan hava kirliliğinin önlenmesindeki en büyük etkenlerden doğal gazı kullanılması için gerekli olan her türlü çalışma en hızlı şekilde hayata geçirildi. Başkan Vergili, göreve başlamasının ilk döneminde Karabük’ün yaklaşık %98’inin doğal gaza kavuşmasını sağladı.

KATI ATIK DEPOLAMA VE PİROLİZ TESİSİ

Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi Projesi’yle günlük 300 ton atık işlenerek, 6 Megawatt elektrik üretimi gerçekleştirilen bir tesis meydana getirildi. Belediyeye ekonomik gelir sağlayan ve Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan piroliz tesisi sayesinde de plastik atıkların geri dönüşümü sağlanarak belediyenin ihtiyacı olan akaryakıtın bir kısmı buradan temin edildi.

TRAFİK ÇİLESİNE 100 YILLIK ÇÖZÜM

Karabük’ün en az 100 yıllık bir problemini çözecek olan Karabük – Safranbolu Kesintisiz Ulaşım Projesi‘nin 15 Eylül 2022 tarihinde temeli atıldı. Karabük Belediyesi tarafından yapılan Üniversite Mah. Balıklar Kayası Battı – Çıktı Kavşak projesi ile şehir içi araç trafiği nefes alacak.

BİLİM VE İNOVASYON MERKEZİ

Batı Karadeniz Bölgesi’nin ilk ve tek bilim inovasyon merkezinin inşasına başlandı. Proje sayesinde 6 – 18  yaş aralığındaki öğrenciler başta olmak üzere, toplumun tüm kesimlerinin faydalanabileceği, yaparak, yaşayarak ve eğlenerek öğrenebilecekleri bir merkez planlandı. Bölgedeki ilk ve tek olması açısından da şehir turizmine önemli katkı sağlayacak.

EVDE BAKIM HİZMETLERİ VE YAŞLI BAKIM DİNLENME MERKEZİ

Sosyal belediyeciliğinin en güzel örneklerinden biri olan “kişisel evde bakım hizmetleri” ekibi ile evden çıkamayacak durumu olan yaşlı, hasta ve engelli vatandaşların kişisel bakımları Belediye tarafından yapılıyor. Karabük Belediyesi Evde Bakım Hizmetleri ekipleri tarafından evden çıkamayan ve yalnız yaşayan yaşlılar evden alınıyor ve Yaşlı Dinlenme Merkezi’nde hem sosyal bir ortamda vakit geçirme imkanı sunuluyor hem de gönüllü doktorlar tarafından muayeneleri ve rutin kontrolleri gerçekleştiriliyor. Üniversite öğrencilerinin yoğun olarak yaşadığı 100. Yıl Mahallesi’ndeki Kitap Kafe sayesinde öğrencilerin rahat bir ortamda dersine çalışması sağlanırken, ücretsiz internetin yanı sıra çay ve kahve ikramı veriliyor.

HAYVAN BARINAĞI VE BAKIM EVİ

Türkiye’nin en modern hayvan barınağı inşa edildi. Barınakta hem sokak hayvanlarının beslenmeleri ve bakımları yapılırken hem de röntgen cihazından ultrasona kadar en ileri teknolojik ürünlerin bulunduğu hayvan hastanesinde sokak hayvanlarına ve imkanı kısıtlı olan vatandaşların hayvanlarına sağlık hizmeti veriliyor.

EN BÜYÜK KENT MEYDANI

Bir gecede 130 konutun yıkılmasıyla yaklaşık 50 bin metrekare alan üzerine; yer altı otoparkı, nikah ve konferans salonu, kafe ve restoran, tören alanı ve amfi tiyatro gibi ünitelerin yer aldığı “Türkiye’nin yayalaştırılmış en büyük kent meydanı” yapıldı. MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin katılımlarıyla 15 Mayıs 2015’ta açılışı gerçekleştirilen meydan birçok sosyal ve kültürel aktiviteye ev sahipliği yaptı.

ŞEHİR PARKI

21.000 metrekare alan üzerine kurulan Şehir Parkı ve Rekreasyon Alanı Projesi’yle muhteşem bir dinlenme ve piknik alanı kazandırıldı. Şehrin yeni cazibe merkezi haline gelen tesis, günün 24 saati halk tarafından yoğun ilgi görüyor.

Editör: Bilge Güler