Kardeş ülke Azerbaycan'ı Mayıs ayında Malmö'de temsil edecek Fahree ve İlkin Dovletov'un "Özünlə Apar" adlı Eurovision 2024 şarkılarının Türkçe çeviri sözleri ilgi uyandırdı. 

Şarkının hem sözleri hem de bestesi Fahree'nin kendisine ve Azerbaycanlı söz yazarı ve bestecilere ait. Geleneksel bir Azerbaycan vokal tarzı olan Muğam adlı kısımları ise İlkin Dovletov seslendiriyor.

Azerbaycan Eurovision'a ilk defa katıldığı 2008 yılından beri ilk defa Azerbaycan dilinde sözler bulunduran bir şarkıyla yarışmada yer alıyor.

İlk yarı finalde yarışacak olan Fahree ve İlkin Dovletov, 7 Mayıs'ta Malmö'de sahneye çıkacaklar. Büyük final ise 11 Mayıs'ta gerçekleşecek.

Kardeş ülkemize Eurovision Şarkı Yarışması'nda başarılar diliyoruz.

Daha önce belirtildiği gibi şarkı, modern pop ve geleneksel etnik müziği birleştiriyor. Şarkının söz yazarları arasında Fahree ve Mado Salikh yer alıyor. Şarkının yaratıcıları arasında ise Fahree dışında Edgar Ravin, Hasan Heydar ve Mila Miles bulunuyor. Fahree’ye şarkının “Muğam” kısmı için İlkin Dövletov eşlik edecek.

Fahree geçtiğimiz günlerde Eurovision ile ilgili şu açıklamaları yapmıştı:

“Eurovision şarkımız hem pop tarzını hem de geleneksel müziği içeriyor. Hazırlıklara başladık, sahne koreografimiz gerçekten çok farklı ve muhteşem olacak. Sahne yapısı çok büyük ve zor olduğu için oyunculuk derslerine başlayacağım.”

FAHREE KİMDİR?

Gerçek adı Fəxri İsmayıl olan Fahree 1995 yılında Bakü’de doğdu. Babası tutkulu bir caz davulcusu, dedesi ise bir oyuncuydu.

Fahree, üniversite yıllarında avukat olmak için çok çalıştı ve 6 yıllık hukuk eğitiminden sonra mezun oldu. Çocukluktan beri hayali şarkıcı olmak olan Fahree, 2022 yılında ‘Dance’ adlı ilk single çalışmasını yayınladı. Geçtiğimiz yıl ‘Yollar’ adlı son single çalışmasını yayınladı.

İLKİN DÖVLETOV KİMDİR?

33 yaşındaki İlkin Dövletov, 4 yaşında şarkı söylemeye başladı. 2023 yılında katıldığı “O Ses Azerbaycan” yarışmasında ikinci oldu.

ÖZÜNLƏ APAR ŞARKI SÖZÜ


Özgeçmişin bir bedeli
Daxilind ve açılmayan sirlər

Sadəcə səninlə hiss edirəm
Həyatımın yükləri necə yoxa çıxır
Bütün enişlərlə və yüksəkliklərlə
Sevgi məni cənnətin qapılarına apardı

Qəlbimi əllərində tut
Lazım olan səndədirmi?

Qasırğalar fırlanır, amma sən ağrını aparırsan
Bütün yaraları sağaldır ve zəncirləri qırır

Gəl özünlə apar
Sənsiz göy mənə dar
Gəl özünlə apar
Sənsiz göy mənə dar

Qəlbimi əllərində tut
Lazım olan səndədirmi?

Qasırğalar fırlanır, amma sən ağrını aparırsan
Bütün yaraları sağaldır ve zəncirləri qırır

Gəl özünlə apar
Sənsiz göy mənə dar
Gəl özünlə apar
Sənѕiz göy mənə dаr

Kaynak: Haber Merkezi