Kariyerini bırakıp köye yerleşti, yeni hayatı herkesi şaşırtıyor

Uzun yıllar İstanbul'da iletişim ve reklam ajansı sektöründe yöneticilik yapan Berma Aydın Arabacı, şehrin stresinden kurtulmak için kırsala kaçtı. Burdur'un Bucak ilçesine bağlı Dutalan köyüne yerleşen Arabacı, “İnsanın doğadan ayrılmaması gerekiyor. Biz ne zaman ağaçlardan, doğadan bağlantımızı kopardıysak o zaman hastalıklar baş göstermeye başlıyor.” dedi.

Kariyerini bırakıp köye yerleşti, yeni hayatı herkesi şaşırtıyor - Sayfa 1

Büyükşehirlerin stres ve yoğunluğundan sıkılan birçok kişi kırsal alanlarda kendilerine yeni bir yaşam alanı oluşturmaya çalışıyor. Berma Aydın Arabacı da şehri terk edip köye yerleşti. Köyde 20 dönümlük arazide bir yıldır gıda atıklarından elde ettiği doğal gübreyle (kompost) incir, zeytin, badem, nar ve sebze yetiştiren Berma Aydın, işini büyütmek için büyük çaba sarf ediyor.

Kariyerini bırakıp köye yerleşti, yeni hayatı herkesi şaşırtıyor - Sayfa 2

İstanbul'da yaklaşık 10 yıl kurumsal iletişim ve reklam ajansı sektöründe yöneticilik yaptıktan sonra Burdur'un Bucak ilçesine yerleşen 45 yaşındaki Berma Aydın Arabacı, gıda atıklarından elde ettiği gübreyle meyve ve sebze yetiştiriyor.

Kariyerini bırakıp köye yerleşti, yeni hayatı herkesi şaşırtıyor - Sayfa 3

Halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra bir süre çeşitli alanlarda deneyim kazanan Arabacı, kurumsal iletişim ve reklam ajansı sektöründe idari işler yöneticisi olarak çalıştı.

Girişimci olmaya 2012'de karar veren ve KOSGEB desteğiyle reklam ajansını kuran Arabacı, aynı zamanda iş dünyası için dergi çıkarmaya başladı.


Kariyerini bırakıp köye yerleşti, yeni hayatı herkesi şaşırtıyor - Sayfa 4

Dergisi için röportajlar yaptığı dönemde, kırsalda farklı tarım projeleri geliştiren girişimcilerin hikayelerinden etkilenen Arabacı, hayatında yeni bir sayfa açmaya karar verdi.

Sürdürülebilir tarım ve ekolojik tasarımla ilgili eğitimler alan Arabacı, okuduğu ikinci üniversitede tarım bölümünü bitirdi. Arabacı, bir yıldır hayallerini gerçeğe dönüştürdüğü Dutalanı köyündeki 20 dönümlük arazide, gıda atıklarını fermente ederek ürettiği doğal gübreyle incir, zeytin, badem, nar, üzüm, sebze ve meyve üretimi yapıyor.