Cumhur İttifakı Kars Belediyesi Başkan Adayı Prof. Dr. Ötügen Senger projelerini gazetemiz TÜRKGÜN ile paylaştı. Kars’ın acil çözüm bekleyen sorunlarını sıralayan Senger, bu sorunların kronik hale dönüşmeden çözülmesi ve Kars’ın modern Kent yaşamına kavuşması gerektiğini belirtti. Ötügen Senger, kent estetiğinin yanında dar gelirli vatandaşın cebini rahatlatmak için halk ekmek büfelerinin kapasitelerinin artırılacağını ve belediye bünyesinde kurulacak kesimhaneler ile vatandaşın ete ucuz ulaşımının sağlanacağını vurguladı.

Kars Otugen Senger
Cumhur İttifakı Kars Belediyesi Başkan Adayı Prof. Dr. Ötügen Senger

KARS “YAŞANABİLİR KENT” OLACAK

Ulaşımdan alt yapı eksikliklerine kadar Kars’ın birçok sorununun olduğunun altını çizen Cumhur ittifakı Belediye Başkan adayı Prof. Dr. Ötügen Senger imarlarda düzenlemeye gidileceğini ve Belediye bünyesinde kurulacak modern kesimhane vasıtasıyla aynı zamanda “Halket” projesini hayata geçirip dar gelirli vatandaşlarımızın ucuz ete erişiminin sağlanacağını vurguladı.

-Adaylığınızın açıklandığı günden itibaren sahadasınız. Karslıların taleplerini dinlediniz. Sorunlarına kulak verdiniz. İnsanların öncelikli olarak beklentilerini dile getirdi. Sizin önceliğiniz ne oldu?

İlk olarak, belediyecilik hizmetleri kapsamında şehrimizde gördüğümüz acilen çözüme kavuşturulması gereken sorunlarla ilgili yapacağımız iş ve işlemlerin neler olduğunu tespit ettik. Daha sonra bu sorunların bir daha yaşanmaması ve modern kent yaşamının gerekleri olan çözüm yollarımızı ve projelerimizi oluşturduk.

Otugen Senger Kars (1)

-Hangi sorunları tespit ettiniz?

Öncelikle tüm mahallelerde yaşanan çöp, alt yapı, yol ve kaldırım eksiklikleri var. Bunları gidereceğiz. Birçok bölgede yaşanan su kesintilerini en aza indirerek su kesintisi sorununu kısa sürede çözülme kavuşturacağız. Orta vadede ise 24 saat kesintisiz su temini sağlayacağız. Şehrin temizliği de çok önemli tabii. Tüm mahallelerdeki kaldırım ve yolların yıkanması ve detaylı temizliğinin yapılması düzenli hale getireceğiz. Özellikle şehir merkezinde ve turistik bölgelerde oluşturacağımız gezici ekiplerle anlık müdahale imkanı sağlayacağız.

-Kars’ın ulaşım sorunu var mı? Bu konuda çözüm bekleyen sorunları neler?

Elbette. Toplu taşıma araçlarıyla ve toplu taşıma sitemiyle ilgili eksiklikleri derhal gidereceğiz. Gerekli iyileştirmeleri süratle hayata geçireceğiz. Ulaşım sorun olmaktan çıkana kadar bu konuya ağırlık vereceğiz. Şehrin bazı bölgelerinde yaşanan araç trafiğini engellemek için yön ve park güzergâh değişimlerini hayata geçireceğiz. Bununla beraber şehir merkezinde yaya yürüyüş alanlarındaki vatandaşı aşırı rahatsız eden kaldırım işgallerine de son vereceğiz.

-Cumhur İttifakı sosyal belediyeciliğe çok önem veriyor. Vatandaşın omuzuna dokunacak hizmetler bu anlayıştan geçiyor. Sizin bu konuda yapmayı düşündüğünüz icraatlarını neler olacak?

Tabii ki sosyal ve üretken belediyecilik bizim olmazsa olmazımızdır. Bizler vatandaşlarımıza daha iyi imkanlar sunmak için bu görevlere talip oluyoruz. Öncelikle ekmeğe ulaşım dert olmayacak. Halk ekmek büfelerinin kapasitesini artıracağız. Vatandaşlarımızın kuyruklarda beklemesinin önüne geçeceğiz. Bununla beraber belediye bünyesinde modern kesimhaneler kuracağız. “Halket” projesiyle dar gelirli vatandaşlarımızın ucuz ete erişimini sağlayacağız.

Otugen Senger Kars (2)

-Birçok projeniz var. Kars’ın modern kent yaşamına kavuşacağını söylüyorsunuz.

Evet. Bunu yapmak bizim vazifemiz. Sadece insanlarımızı değil, sokaktaki sahipsiz canlılarımızı da düşünüyoruz. Sahipsiz hayvanlar için modern bakım evi kuracağız. Yöresel ürünlerimizde yer aldığı modern bir kapalı Pazar alanı inşa edeceğiz. Gençlerimizi unutmadık. Onlar için de Bilim Merkezi ve Gezegen Evi projemiz var.

Editör: Haber Merkezi