Karsan 'ATAK' yaptı

Karsan, yeni elektrikli otobüsü Atak Electric’i, Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen etkinlikle dünyanın beğenisine sundu. Tek şarjda 300 kilometre giden Atak Electric, dinamik tasarımı ve konforuyla dikkat çekiyor.

Karsan 'ATAK' yaptı
01.07.2019 13:05

Yavuz MÜFTÜOĞLU/TÜRKGÜN

Türkiye’de yer alan fabrikasında müşterilerin ihtiyaçları doğrultusuna ulaştırma çözümleri sunan Karsan, Münih’te düzenlenen etkinlikle yeni elektrikli otobüs modeli Atak Electric’i ilk kez dünya sahnesine çıkardı. Gerçekleştirilen etkinliğe, Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, Karsan CEO’su Okan Baş, Karsan Ticari İşler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, birçok Karsan yetkilisi ve dünyanın bir çok noktasından gelen yabancı basın ve Türk gazeteciler katılım sağladı. 

MENZİL 300 KM

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Karsan CEO’su Okan Baş, BMW işbirliğinin ilk ürünü olan Jest Electric’in kısa süre içerisinde büyük ilgi gördüğünü ve 35 adetle başlayan teslimat neticesinde araçların Fransa, Almanya ve Yunanistan başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde hizmet verdiğini dile getirdi Jest Electric minibüslerinin ardından, 1 yıl içerisinde otobüs sınıfındaki Atak’ın da elektrikli versiyonunu pazara sunduklarını belirten Okan Baş, “Dünyanın elektrikli araç teknolojilerinde öncü otomotiv markalarından BMW ile beraber tüm dünyada kullanılabilecek elektrikli toplu taşıma çözümleri üretmeye devam ediyoruz.

Bu doğrultuda yine menzili, benzersiz teknolojisi ve boyutlarıyla alanında öncü olan yeni yüzüyle de dikkat çeken Atak Electric’i pazara sunmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Dolayısıyla yüzde 100 bir Türk markası olarak, 1 yılda 2 elektrikli araç geliştirmiş ve seri üretime geçebilmiş ilk ve tek şirket olma unvanına da eriştik. Karsan Atak Electric’te 44 kWh kapasiteli 5 adet BMW i bataryası bulunuyor. Bu bataryalarla Atak Electric’in menzili, 300 km’ye kadar çıkarak rakiplerine karşı benzersiz bir avantaj sağlıyor. Hızla şarj olabilen bataryaları ile Atak Electric kesintisiz bir hizmet sunuyor” dedi.

TEKNOLOJİSİ ETKİLİYOR

Tamamen yenilenen ön ve arka yüzüyle dinamik bir tasarım çizgisine sahip olan Atak Electric, led gündüz farlarıyla dikkatleri çekiyor. 10,1 inçlik multimedya dokunmatik ekranı, tamamen dijital 12,3 inçlik gösterge paneli, anahtarsız çalıştırma, USB çıkışları ile donatılan ve Wi-Fi uyumlu altyapı sağlayan Karsan Atak Electric, üstün teknolojisi, konforu, menzili ve kapasitesiyle rakiplerine fark atarak en modern toplu ulaşım çözümünü sunuyor. Atak Electric ayrıca, elektrik kontrollü havalı süspansiyon sistemiyle de konfor disiplininde de binek otomobilleri aratmıyor. Toplamda 52 kişilik yolcu kapasitesi sunan Atak Electric’te, 18+4 ve 21+4 katlanır olmak üzere iki farklı koltuk yerleşim seçeneği bulunuyor.

'SERİ ÜRETİM İÇİN HAZIRLIKLARIMIZ TAMAM'

BMW bataryaları için 4 yıl ve 200.000 km’ye kadar pil garantisi sağladıklarını belirten Karsan CEO’su Okan Baş, Atak Electric’in teknolojik özellikleri ve konfor seçenekleri göz önüne alındığında fiyat olarak da rakiplerinden çok daha avantajlı olduğunun altını çizdi.Baş, “Atak Electric ile Fransa, Almanya, Romanya, İtalya, Portekiz, Bulgaristan gibi ülkelerde roadshowlarımızı başlatıp yıl sonuna kadar bu aktiviteye devam ediyor olacağız" dedi.

Karsan’ın 100 yıllık dünya markaları ile zor bir yarışta olduğunu söyleyen Okan baş, “Otomotivde bir paradigma değişimi yaşanıyor. Prototip düzeyinde elektrikli örnekler var ama seri üretim yapmak başka bir şey. Bizim Jest Electric ile başlayan deneyimimiz 8 metrelik elektrikli Atak ile devam etti. Bu Türk otomotiv endüstrisi için de önemli bir aşama. Ağustos 2019 itibariyle Bursa’da seri üretim için hazırlıklarımız tamam” şeklinde konuştu.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar