Kasım ayı kira artış oranı hesaplama ekranı öğren | Kasım ayı kira zammı yüzde kaç 2021 hesaplama

Kasım ayı kira zamları belli oldu mu? Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandığında kiracılar ve ev sahipleri için ekim ayı kira artış oranı da ortaya çıkmış olacak. Geçen ay, on iki aylık ortalamalara göre kira zammı %16,42 artış göstermişti. Her ayın ilk haftası açıklanan oranlarla beraber kira artış hesaplaması öne çıkıyor. Kasım ayı kira zammı(TÜFE) yüzde kaç olacak? Kira artış oranı ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtı merak konusu olmayı sürdürüyor.

Ekonomi
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Kasım ayı kira artış oranı hesaplama ekranı öğren | Kasım ayı kira zammı yüzde kaç 2021 hesaplama

Kasım ayı kira zamları açıklandı mı, ne zaman belli olacak? Kira artış oranları, TÜİK tarafından her ay başında açıklanan enflasyon oranlarına göre belirleniyor. Yasal kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması alınarak hesaplanıyor.  Kasım ayı kira artış oranı hesaplama ekranı haberimizde...

KASIM 2021 KİRA ARTIŞ ORANI AÇIKLANDI MI?

Kiracıları ilgilendiren Kasım ayı kira artış oranı henüz belli olmadı. Kira zammı enflasyon verilerinin açıklamasının ardından 3 Kasım 2021 tarihinde belli olacak.

kira artış oranı

KASIM AYI KİRA ARTIŞ ORANI BELLİ OLDU MU?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, on iki aylık ortalamalara göre tüketici fiyatlarında yüzde 16,42 artış gerçekleşti. Buna göre mal sahipleri kiracısına yasal olarak en fazla yüzde 16,42 oranında zam yapabilecek.

KİRA ZAMMI HESAPLAMA

Yasal kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması alınarak hesaplanıyor. Ev sahipleri bu oranın üzerinde artış yapamıyor.

ÖRNEK:

Konut Kirası: 1.000 TL

TÜİK TEFE TÜFE Ekim 2021 Kira Artış Oranı: % 16,42

Ekim Ayı Kira Zammı Tutarı: 164,2 TL

Ekim Ayı Kira Artış Oranı Dahil Zamlı Kira Tutarı: 1.164,2 TL

 

 

Yorumlar