Geçtiğimiz yıl, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla Kazakistan'ın başkenti Astana'daki caddelerden birine "Anadolu" ismi verilmişti.

Astana'daki Anadolu Caddesi'nin yanı sıra ülkenin en büyük şehri olan Almatı'ya da Atatürk Parkı yaptırılmıştı.

Almatı'da Türkiye'nin 100. yılı nedeniyle bir de Atatürk heykeli yaptırıldı.

65B37Ecba297C714 W1200Xh800

PARKTAN SONRA HEYKEL AÇILIŞI DA YAPILDI

Heykel düzenlenen törenle açıldı.

Atatürk Parkı’ndaki törene; Kazakistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Aida Balayeva, Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Mustafa Kapucu, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Sultan Raev, Türkiye’nin Almatı Başkonsolosu Evren Müderrisoğlu ve Almatı Valisi Yerbolat Dosayev’in yanı sıra çok sayıda davetli ile basın mensubu katıldı.

65B37Ed42F76B329 W1200Xh800

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN ZİYARETİ SIRASINDA TALİMAT VERİLDİ

Kazakistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Balayeva, törende yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkeyi ziyareti sırasında Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı dolayısıyla Almatı’da Mustafa Kemal Atatürk'ün heykelinin dikilmesi yönünde talimat verdiğini söyledi.

65B37Edb1E496886 W1200Xh800

Balayeva, “Kökümüz bir, tarihimiz bir. Türkiye, bizim için dün de bugün de dileklerimiz, ortak amacımız bir kardeş ülkedir. Liderlerimiz sayesinde ülkelerimiz arasındaki ilişkiler, yeni düzeye yükselerek tüm alanlarda hızla gelişiyor. Özellikle iki kardeş ülke arasındaki iş birliğinin altın köprüsü olan kültürel bağlarımız kuvvetli.” ifadelerini kullandı.

65B37Edb1Bbeb691 W1200Xh800

'İKİ ÜLKENİN DOSTLUĞU VE İŞ BİRLİĞİNİN SEMBOLÜ'

Bakan Balayeva, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelinin iki ülkenin dostluğu ve iş birliğinin sembolü olduğunu vurguladı.

Büyükelçi Kapucu da Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in liderliğindeki ortak tarih, dil, kültür ve dini paylaştıkları Kazak halkının Cumhuriyet'in 100. yılında sunduğu bu hediyenin çok anlamlı olduğunu belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını kutlama sevincimize ortak olduğunuz için içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

65B37Ed6A92Fa637 W1200Xh800

"ATATÜRK’ÜN FİKİRLERİ VE LİDERLİĞİ, BUGÜN HALA TÜM DÜNYADA HALKLARA İLHAM KAYNAĞI OLMAYI SÜRDÜRMEKTE"

Atatürk’ün sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın saygı duyduğu bir lider olduğunu kaydeden Kapucu, “Atatürk’ün fikirleri ve liderliği, bugün hala tüm dünyada halklara ilham kaynağı olmayı sürdürmektedir. Gazi Mustafa Kemal, imkansızlıklar içinde büyük bir azim ve kararlılıkla modern, demokratik ve laik cumhuriyeti inşa etmiştir.” ifadelerini kullandı.

3 METRE YÜKSEKLİĞİNDE

Kapucu, açılış törenini gerçekleştirdikleri Atatürk heykelinin sadece bir anıt değil Türkiye ile Kazakistan arasındaki dostluk, kardeşlik ve işbirliğinin de simgesi olduğunu ve bu vesileyle emeği geçen herkese şükranlarını sunduğunu söyledi.

Kazakistan’ın en büyük şehri Almatı’da Kazak heykeltıraşlar Aydos Burkitbayev ve Timur Yermuhambetov tarafından yapılan Atatürk heykeli, 3 metre yüksekliğinde.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Sultan Raev, o anları sosyal medya hesabından paylaştı:

Yıllar öncesinden Türk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlığına kavuşacağını öngörerek Türk Dünyası’nın kurulmasına eşsiz katkı sunan ulu önderin aziz hatırasını saygı ve özlemle yâd ediyoruz. Türk Dünyası’nın birliği ebedi olsun!

Editör: Bilge Güler