Tolga POLAT / TÜRKGÜN

Televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İP Genel Başkanı Meral Akşener'in, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın adaylığına dair "İki arkadaşımızdan biri aday gösterilse hayır demeyeceğiz" sözleri için, "Bir parti başka bir partinin içişlerine karışmamalı. Her partinin kendi kuralları vardır" ifadesini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda kararı 6’lı masanın vereceğini belirten Kılıçdaroğlu, altı genel başkanın iradesi dışında bir şey söylemeyeceğini, ancak kendisinin aday olarak gösterilmesi durumunda “Elbette aday olurum” diyerek hevesini bir kez daha ortaya serdi.

Çoklu aday tartışılabilir

Bir gazetecinin DP Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın "Cumhurbaşkanı adayı 6 liderden biri olmalı" sözlerini hatırlatması üzerine "Doğal olanı 6’lı masadan birinin cumhurbaşkanı adayı olması. Masada uzun zamandır beraberiz birbirimizi tanıyoruz" şeklinde yanıt veren Kılıçdaroğlu, adayın ne zaman açıklanacağı sorusu üzerine, “Hükümet programı ve güçlendirilmiş Parlamenter Sistem'e geçiş takvimi belli olduktan sonra aday açıklanır" diye konuştu.

"Çoklu aday olur mu" sorusunu da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Masada çoklu aday konusu tartışılmadı. Tartışılabilir ama hiç konuşulmadı. Bir lider masaya getirilirse tartışılır" dedi.

‘Kararı medyadan öğrendim’

Kemal Kılıçdaroğlu’na, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na hapis cezasının açıklandığı gün neden Almanya’da olduğu da soruldu.

Kararı medyadan öğrendiğini bildiren Kılıçdaroğlu, "Olumsuz bir karar çıkacağını asla düşünmüyordum. Çünkü bu konuda yüzlerce içtihat vardı. Olayı sürekli takip ettim, karar çıkınca da özel uçakla döndüm. İmamoğlu’nun Saraçhane çağrısını Almanya’da öğrendim" açıklaması yaptı.

İP Genel Başkanı Meral Akşener’in, kendisinden habersiz şekilde İstanbul Büyükşehir Belediyesine gitmesi hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, “Doğal karşılamamız lazım" diyerek geçiştirdi. Kararın açıklanmasının ardından Akşener ile İmamoğlu'nun sarılmasını değerlendiren CHP Genel Başkanı, "Gördüm. Olabilir. Özel mekânlar da Meral abla diye hitap ederdi, yadırganacak bir fotoğraf değil" dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu belediye başkanlarının Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda, daha önceki yaptığı açıklamaların tekrarını söyledi. Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu için, “Belediye Başkanlarımız görevlerinin başında" ifadelerini kullanarak iki isme de adaylık üzerinden bir kez daha kapıları kapattı.

SARAÇHANE TiYATROSU

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "2023'e Doğru: Aday Belli, Karar Net" temalı açık hava toplantıları kapsamında Mersin'de yaptığı konuşmada, CHP'yi sert sözlerle eleştirerek, "CHP ve 6’lı masa tamamıyla yabancıların güdümündedir" açıklaması yapmıştı. Bahçeli, CHP'nin vizyon belgesi için de "Kılıçaroğlu vizyon diye isimlendirilen sahne gösterisinde küçülmeyi ve gülünç duruma düşmeyi normal karşılayacak derecede denge ve öz kaybına uğramıştır" ifadelerini kullanmıştı. Saraçhane’de 6’lı masanın toplanmasıyla ilgili de konuşan Bahçeli şu değerlendirmede bulunmuştu: "Saraçhane tiyatrosu tutmaz. Kılıçdaroğlu'nu katakulliye getirip İmamoğlu'nu parlatma amacının Cumhurbaşkanlığı adaylığı meselesiyle ilgili olduğu kesindir."