Keşif uçakları bölgeye gönderildi! 100 bin kişiyle iletişim koptu

Dünya gözünü okyanus ülkesi olan Tonga'ya çevirdi. Adada meydana gelen volkan patlaması ve beraberinde yaşanan tsunami sonrası bölgede yaşayan 100 bin kişi ile iletişim kopru. Avustralya ve Yeni Zelenda, adada neler yaşandığını öğrenmek için keşif uçaklarını bölgeye gönderdi. İşte dehşet veren görüntüler...

Keşif uçakları bölgeye gönderildi! 100 bin kişiyle iletişim koptu - Sayfa 1

Komşu Yeni Zelanda ve Avustralya hükümetleri, telefon ve internet iletişiminin kesik olduğu ada ülkesinde zarar tespiti için dün ilk kez keşif uçakları gönderebildi.

Keşif uçakları bölgeye gönderildi! 100 bin kişiyle iletişim koptu - Sayfa 2

Okyanustaki Volkan patlamasıyla açığa çıkan kül bulutu, bölgeye hava ulaşımını olanaksızlaştırmıştı. Dünkü keşif seferinin ardından Wellington ve Canberra hükümetleri bugün C-130 askeri kargo uçaklarıyla 105 bin kişiye ev sahipliği yapan adaya su ve gıda yardımı ulaştırmayı hedefliyor.

Keşif uçakları bölgeye gönderildi! 100 bin kişiyle iletişim koptu - Sayfa 3

SU KAYNAKLARI KİRLENDİ

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Tsunami ve kül yağmuru nedeniyle adanın tatlı su kaynaklarının kirlendiğini, acil içme suyuna ihtiyaç olduğunu söyledi.


Keşif uçakları bölgeye gönderildi! 100 bin kişiyle iletişim koptu - Sayfa 4

Yardım ajansları halkı şişe su kullanmaya ve maske takmaya çağırırken başkent Nukualofa'da tüm yüzeylerin 2 cm kül ile kaplandığı hesaplanıyor.