Su perisi ve Satir bir babadan geldiğine inanılır. Doğurganlığı temsil eder. Orchis kelimesi tabiatın kalbinide ifade eder.

Başka bir efsane de Maraş’ta geçer. Dağlarda Orkis adında güzeller güzeli Saçları mis kokan  bir prenses yaşar. Orkis, sabah gün ışır ışımaz  dağ eteklerine yolculuk edermiş.

Yine bir gün Prenses Orkis’in eteğine yemyeşil kırlarda oturduğu esnada bembeyaz renkli bir leylek konar. Leylek o kadar güzelmiş ki Prenses Orkis leyleği, leylek ise prensesi seyre dalmış. Daha sonra günün batıp havanın karardığını fark eden Prenses Orkis hızlı bir şekilde yerinden kalkarken leyleğin kanadı kırılmış. Prenses Orkis bu duruma çok üzülmüş ve kendi saçından bir tel koparıp kanadı kırılan leyleğin kanadını saç teliyle sarmış.  Bunun üzerine beyaz leylek, yakışıklı bir delikanlı hale dönüşmüş.  Rivayet odur ki; Prenses Orkis’in şaşkınlıktan dili tutulmuş.

Whatsapp Image 2024 02 03 At 11.58.48 (1)

Yakışıklı delikanlı uzun senelerdir dağlarda, taşlarda ve kırlarda Prenses Orkis’i aramış aramış ve bulmuş. . Daha sonra yakışıklı delikanlı ile prenses Orkis havalar soğuyana kadar ayrılmamışlar. Fakat havalar soğuyup kış gelince, yakışıklı delikanlının gitmesi gerekmiş. Ancak mutlaka geri döneceğine söz vermiş. Böylelikle Prenses Orkis ya Sabrı Tükenen  Prenses Orkis, rüzgârın içerisinde toz olup dağa doğru savrulur.

Prenses Orkis’in mis kokusu tüm dağı dört bir taraftan sarmış.. Daha sonra insanlar, Prenses Orkis’in kendini rüzgâra verip dağa savrulduğu yerde bir çiçek bulmuşlar. Dünya üzerinde sadece Geben Yaylası’nda yetiştiği de söyeyen   Maraşlılar bu çiçeğe Maraş  Orkidesi ismini vermişler.

Karbon temizleme aktivitesi nedeniyle tabiatıda temizler. Gögüs ve. Broşiti temizlediği öksürüğü dindirmek içinde kullanılır. Çocuk ve gençlerde zihin açma etkisi de bilinir.  Hemoroide iyi geldiğide söylenir.

inliler orkide çiçeğini ateş ve şeker hastalığının yanı sıra, akciğerleri ve böbrekleri tedavi etmek için kullanırdı. Zira orkidenin sağlık açısından önemli faydaları vardı. Bu faydaları şu şekilde açıklayabiliriz:

Öksürük ve Balgam Söktürür: Orkide çiçeği, öksürük şikayeti olanlar  kişiler için balgam söktürücü bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple de bitkisel tedaviler için sıkça kullanılan bir bitkidir. Orkidenin yaprakları göğsü yumuşatarak balgamı söküp rahatlamayı sağlar.

Whatsapp Image 2024 02 03 At 11.58.48

HÜCRE AKTİVİTESİNİ UYARIR

Orkidenin yaprakları ve tohumları, quercetin, astragalin, izoerkesin, amfolal glukokonoksit, amino asitler ve alkaloidler içerir. Ve bu kimyasal bileşikler hücre aktivitesini uyarır. Antosiyanin, nutin, apigenin de dahil bitki içerisinde bulunan güçlü bileşikler kan pıhtısı oluşumunu önler ve hatta iyileştirir.

TİROİD PROBLEMLERİNE DE BİREBİR

Azalan tiroksin hormonu; vücut ağırlığı artışı, düzensiz adet periyotları, ciltte sertleşme, saç dökülmesi, kabızlık, vücut ağrısı ve anksiyete ile sonuçlanır. Artan tiroksin hormonu; kilo kaybı, yüksek kalp hızı, öfke, depresyon, uykusuzluk, menstruasyon problemi ile sonuçlanır. Ancak salep (orkide) bitkisi çok sayıda tiroid aktifleştirici ve düzenleyici özelliğe sahiptir, bu nedenle vücuttaki hormon dengesini korumaya yardımcı olur.

KAKDINLARDA ADET AĞRIARINI GİDERİYOR

Orkide çiçeklerinin yardımı ile menstrüel sorunlar için ilaç hazırlayabilirsiniz.. Birkaç orkide çiçeği (köküyle birlikte) bir süre su ile kaynatılır, süzdükten sonra menstrüel düzensizlik ve uterus sorunlarını iyileştirmek için her gün içilir.

KABIZLIĞI VE BARSAKLARI DÜZENLER

 Orkide çiçeği ayrıca kabızlığın da önüne geçen özelliklere sahiptir. Bağırsakları rahatlatarak bağırsakların daha rahat ve düzgün çalışmasını sağlar. Böylece, kabızlık şikâyetleri son bulmuş olur.

Bu tip birçok faydası bulunan orkide çiçeği, bronşit ve öksürüğe de iyi gelir. Ayrıca vücudu ısıtıcı bir etkisi olduğundan dolayı kış aylarında vazgeçilmez bir içecek maddesidir.

GÜZELLİĞİN SEMBOLÜ

Güzeliğin sembolü:Orkide, birçok parfümün ve çeşitlerinin içerisinde yer alan bir bitki türüdür. Bu kadar sık kullanılmasının asıl sebebi, hem cildi çevrenin olumsuz etkilerinden koruması hem de cildin yenilenip nemlenmesini sağlamasıdır. Farklı türdeki orkideleri bir arada kullanmak, içerisinde bulunan müsilajlar sayesinde, yaşlanmaya karşı savaşta çok daha etkili olabilmektedir. Bu etkileri dolayısıyla da Asya’da uzun senelerdir güzellik ve bakım alanında kullanılmaktadır.

STRESİ ÖNLER

Salep bitkisinin ayrıca bir tonik gibi davrandığı ve sinir ağrısını, sinirleri çözerek ve üzerindeki stresleri azaltarak yararlı olduğu ileri sürülmektedir. Orkide aynı şekilde kokusuyla da hava temizleyici ve stres azaltıcı özelliklere sahiptir. Dolayısıyla hem tüketmek hem de çiçeklerini evinizde kullanmak isteyebilirsiniz.

PANZEHİR OLARAK DA KULLANILMIŞ

Ayrıca Doğu’da  Çin’de  zehirli yılanlar vardır ve orada yaygın olan orkidelerden panzehir yapılır. Tonik içecekler yapmak için neredeyse zararsız bazı orkide türleri kullanılır. Orkide ayrıca bağışıklığı artırabilir. Orkidelerden yapılan sütlü bir içecek olan salep çok popülerdir. Antik Yunan’da bir afrodizyak olarak da tüketilir.

Orkide, dünyanın birçok ülkesinde yemek pişirmede kullanılmaktadır. Bilinen vanilyanın bir orkideden başka bir şey olmadığını da not edelim.

Orkide, tamamen kadınsı bir enerjiye sahip olduğu söylense de erkeklerinde sevdiği bir çiçek olsa da  yalnızca kadınsı bir çiçek olarak kabul edilir.

İçecek olarak salep yaımında kullanılır. Kış aylarının vazgeçilmezi salem hele de üzerine tarçın ve fındıkla adeta bir lezzet küpüdür.

GELELMİM SALEP NASIL YAPILIR?

Salep, orkide cinsi çiçeklerin yumrularından yapılan bir tozdur. Bu yumrular glukomannan adı verilen besleyici, nişastalı bir polisakkarit içerir. Salep unu özellikle eski zamanlarda Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olan yerlerde, içecek ve tatlılarda tüketiliyordu. Salep, Osmanlı topraklarında popüler bir içecekti. Tüketimi, kahve ve çay yükselmeden önce İngiltere’nin ve Almanya’nın ötesine taştı ve daha sonra kahvehanelerde alternatif bir içecek olarak sunuldu.

İngiltere’de bu içecek “saloop” olarak biliniyordu. İngiltere’de 17. ve 18. Yüzyıllarda pratikleşen hazırlanma süreci, salep tozunun koyulaştırılıncaya kadar suya ilave edilmesini, sonra da tatlandırılmasını, ardından portakal çiçeği veya gül suyuyla tatlandırılmasını gerektirdi. “Dogstones” olarak bilinen İngiliz orkide köklerinin ikame edilmesi, 18. yüzyılda orijinal Türk salepleri için kaynağı bizden aldıkları kabul edilebilir.

Editör: Bilge Güler