Kimler 'bez maske' kullanmamalı? Sağlık Bakanlığı uyardı

Bakanlık yaptığı açıklamada, bez maskelerin doğru kullanımı ve hangi kişiler tarafından kullanılmaması gerektiğini konusunda bilgilendirdi.

Google Haberlere Abone ol
Kimler 'bez maske' kullanmamalı? Sağlık Bakanlığı uyardı
13.07.2020 15:40

Sağlık Bakanlığı, bez maskelerin doğru kullanımına ve kimler tarafından kullanılabileceğine ilişkin açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından yaptığını paylaşımda, maskenin kişiye özel olması ve her bireyin sadece kendisine ait olan maskeyi kullanması gerektiği vurgulandı.

Virüsten korunmada esas olanın sosyal mesafenin korunması ve el temizliği olduğuna dikkat çekildiği paylaşımda, şu ifadelere yer verildi:

Maske takmadan önce ellerinizi en az 20 saniye su ve normal sabunla yıkayın veya alkol içerikli el antiseptiği ile 20-30 saniye ovalayın. Yüzünüze uygun ölçüde ve rahat nefes alıp vermenizi sağlayan pamuklu kumaştan yapılmış bir maske kullanın.

Maskenin ağız ve burnunuzu tamamen kapattığından emin olun. Maske bu bölgelere tam olarak oturmalı ve yüzünüzle maske arasında boşluk kalmamalıdır.

Maskeyi takarken maskenin iç yüzüne dokunmayın

Maskeyi kulağa takılan lastiklerinden veya başın arkasında bağlanan iplerinden tutarak takın. Maskeyi asla çenenizin altına veya başınızın üstüne yerleştirerek kullanmayın.

Nemlenen veya kirlenen maskenizi değiştirin, bunun için çantanızda veya yanınızda birden fazla maske taşıyın.

Maskenizi bir daha kullanmayacaksanız çöpe atın. Maskeyi çıkardıktan sonra ellerinizi en az 20 saniye su ve normal sabunla yıkayın veya alkol içerikli el antiseptiği ile 20-30 saniye ovalayın.

Kullanıp çıkardığınız bez maskeleri su ve deterjan ile yıkayın. Maskenizi yıkadıktan sonra kurumasını bekleyin, kullanmadan önce sıcak ve kuru ütüleyin.

Öte yandan, çocukların yüzlerine uyacak ölçüde maske kullanması gerektiğini vurgulanarak, “Bez maske; 2 yaşın altındaki çocuklarda, solunum sıkıntısı olanlarda, şuuru kapalı olanlarda ve maskeyi yardımsız çıkarıp takmada engeli olanlarda kullanılmamalıdır” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar