YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’ye aşırı şekilde bulaştırdığı etnik-mezhep temelli siyaset hastalığı, CHP’de ivmelenerek devam ediyor.

Özgür Özel, geçtiğimiz günlerde bu hastalığı vebaya dönüştürmek için 'Kılıçdaroğlu'nun ayrılığı sonrası Alevi seçmenin duygusal kopuşu var mı?' sorusuna, "Alevi yurttaşlardan aldığım alkışı, Sünni yurttaşlardan alamıyorum. Alevilerin coşkusu her zaman Sünni seçmenden fazla." cevabını verdi.

Şu ayrıştırmaya bakar mısınız?

Resmen Alevi-Sunni ayrımı yapıyor.

Aleviler alkışlıyormuş, Sünniler alkışlamıyormuş!

Oy uğruna gün geliyor Alevi inanıştaki insanları karşılarına alıyorlar, gün geliyor Sünni inanıştaki insanlarımızı karşılarına alıyorlar. Ama hepsinin temelinde tabi ki yine “oy hesabı” var…

Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Ekrem İmamoğlu ve Özgür Özel’in siyasi tezgâhıyla CHP Genel Başkanlığı’ndan devrildiğine inanan Alevilerin CHP’ye tavır aldığını bilen Özgür Özel, görüldüğü gibi Alevileri kazanmak için Sünnileri karşısına alıyor.

Fakat Özgür Özel’in, CHP'nin Ankara Güdül Belediye Başkan Adayı yaptığı Mehmet Doğanay’da sosyal medyaya sızan videosunda "Çok şükür Alevi köyümüz yok" diyor.

Bu yüzden CHP’ye ne yandan bakarsanız bakın gerçekten her yanı tuhaf bir partidir.

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecinde yaptığı paylaşımın üzerinde sadece “Alevi” yazan çok tehlikeli bir girişimde bulunmuştu. Özgür Özel de “Aleviler beni Sünnilerden fazla alkışlıyor” diyerek inanç-kimlik ayrışmasına tüm hızıyla devam ediyor. Bununla da kalmıyor tabi ve CHP’de “şunlar şunlar Alevi” diye tasnif işine giriyor.

Aslında bazen toplumda birçok kişi CHP’nin bu kimlik, inanç üzerinden ayrıştırma ve siyaset yapma oyununa düşüyor. Alevilik, İslam tarihi ve tasavvuf edebiyatında, “Hz. Ali'yi sevmek, saymak ve her hususta ona bağlı olmak” anlamlarında kullanılırken, Sünni kelimesi de İslam dininin yüce peygamberi Hz. Muhammed’in yolundan giden onun yaptıklarını yapmaya çalışan ve onu kendisine örnek alan insanlar için kullanılan bir kavramdır. O halde İslam’ın dört halifesinden biri olan, peygamberimiz Hz. Muhammed’in amcasının oğlu ve damadı olan Hz. Ali, bu yoldan ayrımıdır ki günümüzde Aleviler-Sünniler diye ayrımlara giriyoruz? O yüzden Alevi-Sünni ayrımı yapanlara karşı çok dikkatli olmalıyız.

“Aleviler beni Sünnilerden fazla alkışlıyor” sözü büyük aymazlıktır.

CHP’nin etnik-inanç temelinde fitne yaratan kimlik siyaseti, Türkiye’nin birliği, bütünlüğü için büyük tehlikedir. CHP’nin bu vatana en büyük ihaneti zaten etnik fitne üzerine kurulmuş PKK’nın siyasi uzantılarıyla iş birliği içinde olmasıdır. CHP’nin siyasi hesaplar ve menfaatler için bu ülkeye yapmayacağı kötülük yoktur.

Editör: Bilge Güler