Kırgızistan, ŞİÖ dışişleri bakanlarını ağırlıyor

Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, ŞİÖ'ye üye ülke dış ilişkileri bakanlarını kabul etti

Google Haberlere Abone ol
Kırgızistan, ŞİÖ dışişleri bakanlarını ağırlıyor
22.05.2019 15:05

BİŞKEK (AA) - Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Dönem Başkanı Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, ŞİÖ'nün çeşitli alanlarda iş birliği mekanizmalarının geliştirilmesi için benzersiz bir uluslararası birlik olarak kendisini gösterdiğini belirterek, "Şanghay ruhu ilişkilerimize işlendi." dedi. 

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Ceenbekov, ŞİÖ'ye üye ülke dışişleri bakanları toplantısına katılmak için Bişkek'te bulunan dışişleri bakanlarını Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda kabul etti.

Görüşmede, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Rusya Devlet Başkanı Sergey Lavrov, Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj, Kazakistan Dışişleri Bakanı Beybut Atamkulov, Pakistan Dışişleri Bakanı Mahdum Şah Mahmud Kureyşi, Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirodjiddin Muhriddin ve Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov bulundu.

 Ceenbekov, ŞİÖ'nün çeşitli alanlarda iş birliği mekanizmalarının geliştirilmesi konusunda benzersiz bir uluslararası birlik olarak kendisini gösterdiğini ve Şanghay ruhunun ilişkilerine işlediğini vurguladı.

Kırgızistan'ın ŞİÖ çerçevesinde çok taraflı iş birliğini dış politikasının öncelikli alanlarından biri olarak gördüğünü belirten Ceenbekov, "Bu sadece bir beyan değil, karşılıklı güven, eşitlik ve saygı için gerçek bir ilkedir." dedi.

Bişkek'te 14-15 Haziran'da yapılacak ŞİÖ'ye üye ülke devlet başkanları zirvesine hazırlıkları da ele aldıklarını ifade eden Ceenbekov, ŞİÖ'nün dönem başkanlığında verilen yardım ve destekten ötürü konuk bakanlara teşekkür etti. 

Ceenbekov, Kırgızistan'ın ŞİÖ dönem başkanlığında, üye ülkelerin güvenlik konseyi sekreterleri, savunma bakanları ve uyuşturucu ile mücadele kurumlarının başkanları ile toplantıların düzenlendiğini ve çeşitli forumların organize edildiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar