Birçok aksesuarda kullanımı söz konusu olan kırmızı akik taşı faydaları ile de bir hayli dikkat çekmeyi başarmaktadır. Negatif enerjiyi bünyesine hapsetmekte olan kırmızı akik, kullanan kişilerin korunmasına yardımcı olabileceği gibi aynı zamanda ruhsal anlamda kendilerini iyi hissetmelerini sağlamaktadır.

 Kırmızı akik taşı faydaları ile bilinmekte olan bir taştır. Kullanan kişilerde neşeyi artırmış olduğu da gözlemlenmiştir. Ayrıca akik taşı bir yandan güç ve cesareti de simgeler. Bu nedenle de kişilerin cesaret kazanması gereken konularda onlara yardımcı olduğu düşünülmektedir. İslam dinine mensup insanlar özellikle Hac ve Umre ziyaretlerinden dönerken akik taşı ile yapılmış olan takılardan hediye getirirler. Bunun altında İslam inancına göre de farklı faydalarının olmasından kaynaklanmaktadır. Bu taşı daima üzerinde bulunduran bireylerin yoksulluktan kurtulacağına dair bir inanç vardır. Görme kabiliyetinin üzerinde de etkisi olduğu düşünülen kırmızı akik, kişilerin depresyon eğilimine karşı da olumlu faydaları vardır.

 İslam alimlerinden bazılarına göre cennette Akik dağlarının mevcut olduğu söylentisi bulunmaktadır. Hz. Fatıma ile Hz. Ali’nin cennette yer alan saraylarının bu dağlar tarafından korunuyor olduğuna dair bir inanış hakimdir. Tüm bunların yanı sıra İslam dininin peygamberi olan Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) mühründe de kırmızı akik taşının mevcut olduğuna dair paylaşımlar söz konusudur. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda kırmızı akik taşı faydaları da bir hayli kapsamlı olarak öne çıkmaktadır.

Akik

Kırmızı Akik Taşının Özellikleri Nelerdir?

 Kırmızı akik taşı geçmiş dönemlerden günümüze en çok tercih edilen doğal taşlardan biri olarak ön plana çıkmıştır. Tarihçesi neolitik taş devrine kadar uzanmakta olan kırmızı akik, pek çok uygarlıkta da tercih edilmiş olup çeşitli gerekçelerle kullanıma sunulmuştur. En çok bilinen özelliği negatif enerjilerden korunmak için kullanılıyor olmasıdır. Kırmızı akik taşı;

·         Kırmızı akik, kalsedon adı verilmekte olan mineraller grubunda yer alan bir taştır.

·         Sertlik derecesi sınıflandırmasında 7 numara olarak bilinmektedir. Yapısı oldukça sağlamdır.

·         Elementi ise ateş grubudur. Bu nedenle ateş grubu burçlarında çok daha etkili olabilmektedir.

·         Bir çeşit Kuvars sınıfına dahil olmaktadır. Mikrokristal yapıya sahiptir.

·         Magmatik kayaçların olduğu bölgelerde bulunur. Oluşma şekli ise yeraltı su kaynaklarında bulunan silis adlı maddenin birikmesiyle gerçekleşir.

·         Çatlamalara karşı dayanıklılık göstermektedir.

·         İlk çıkarıldığında kırmızı akik taşının donuk bir yapıya sahip olduğu bilinmektedir. Parlaklığını ise sonradan gerçekleştirilen işlemler sayesinde kazanmaktadır.

·         Kadınlara nazaran kırmızı akik taşı faydaları erkekler üzerinde daha belirgin gözlemlenmektedir.

·         Dini açıdan da oldukça önemli bir yere sahiptir. Zira bazı alimlere göre İslam dinine bakıldığında cennette yer almakta olan akik dağlarının söz konusu olduğu bilinmektedir.

Kırmızı Akik Taşının Faydaları Nelerdir?

Kırmızı akik taşı faydaları oldukça dikkat çekmekte ve pek çok kişi tarafından da merak konusu olmaktadır. Fakat taşın gerçek olması faydalarını görmek açısından önemlidir. Piyasaya akik taşı olarak sürülen taşların çoğu sahtedir. Bu nedenle taşı satan kişileri tercih ederken dikkat etmek önemlidir. Genel olarak doğal taşların gerçek olup olmadığını öğrenmek adına saç telinden faydalanılmaktadır. Taşın etrafında direk temas edecek şekilde saç telinden sararak yakabilirsiniz. Saç yanmadığı takdirde doğal bir taş olduğu kanısına varılabilmektedir. Her ne olursa olsun bu taşı sertifikalı bir yerden almak işi sağlamlaştırmak adına önemlidir. Doğal taşlardan fayda görmek adına vücuda direk teması önemlidir. Bu nedenle faydasını görmek isteyen kişiler direk temas sağlayan ürünleri tercih etmelidir. Gerçek kırmızı akik taşı faydaları ise;

·         Uyku problemi yaşayan kişilerde sorunun düzelmesine yardımcı olur.

·         Üzüntü ve kederin hafiflemesine yardımcı olur.

·         Cesaret verir.

·         İnsan ilişkilerinin kuvvetlenmesine yardımcı olur.

·         Karaciğer yağlanmalarında tedaviye yardımcı olur.

·         Altıncı hissin kuvvetlenmesinde kullanılır.

·         Hamile kadınların doğumu kolay yapmasına yardımcı olduğuna inanılır.

·         Vücut tarafından ihtiyaç duyulan enerjinin dengelenmesinde rol oynar.

·         Kırmızı akik taşından üretilen taraklar saç dökülmesinin önüne geçmesine yardımcı olur.

·         Saçkıran gibi rahatsızlıklarda da fayda sağladığı bilinmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi