Klasik Araç Festivali için geri sayım başladı

Filmlere konu olmuş, zamanında herkesin hayranlıkla baktığı, sahiplerinin üzerine titrediği klasik araçları görmek isteyenler 28-30 Haziran tarihleri arasında TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenecek “2. Klasik Araç Festivali’nde” bu imkana kavuşacaklar.

Klasik Araç Festivali için geri sayım başladı
27.06.2019 15:39

Filmlere konu olmuş, zamanında herkesin hayranlıkla baktığı, sahiplerinin üzerine titrediği klasik araçları görmek isteyenler 28-30 Haziran tarihleri arasında TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenecek “2. Klasik Araç Festivali’nde” bu imkana kavuşacaklar.

 Üretildiği yıllardan bugüne geçen zaman içinde kendine çok özel bir hayran kitlesi oluşturan yüzyılın klasik araçları da bir kez daha otomobil tutkunlarının karşısına çıkacak. 

 İkinci kez düzenlenecek “Klasik Araç Festivali’’; zamanının en hızlı, en pahalı, en eski, en yeni ve en çok tercih edilen klasiklerini de otomobil severler ile buluşturacak. Festivalin En Hızlısı 300 km sürate ulaşabilen 1997 Ferrari F355 Spider olurken, en yaşlı otomobil olarak 1926 Ford Model T sergilenecek. Festivalde ayrıca çok nadir bulunan 1929 Ford Model A40 Mail Truck da otomobil tutkunlarının göreceği ender araçlardan olacak. 

 HOLLYWOOD ÜNLÜLERİNİN KLASİKLERİ

 Rock’n Roll’un efsanesi Elvis Presley’in 1954 model Cadillac marka otomobili ve sinemacı kimliği ile olduğu kadar hızlı yaşam tarzıyla da adından hala söz ettiren Marilyn Monroe’nun hayattayken kullandığı 1956 Model Ford Thunderbird’ü festivalin en nadide parçaları arasında yer alacak.   Bunların yanında ayrıca; Steve McQueen’in 1960 Porsche 356’sı, Harry Potter’ın 1959 Ford Anglia’sı, Fenomen dizi Kara Şimşek’te kullanılan 1982 Pontiac Transam’ı, seksenlerin unutulmaz televizyon dizisi Dallas’ta kullanılan 70’li yıllara ait Chevrolet pick-up, bir nesile ilham veren VW Herbie, efsane Aston Martin model otomobiller de festivalde yer alarak anıları yeniden canlanacak. 

 YEŞİLÇAM DA UNUTULMADI

 Festivalde genç yaşlı herkese nostalji rüzgarı estirecek Yeşilçam ünlülerinin kullandıkları otomobiller için de ayrı bir bölüm yer alacak. Bunlar arasında;  Türk sinemasında babacan tavırları, tatlı sert karakteri ile unutulmaz oyuncuları arasında kendine özel bir yer edinen Hulusi Kentmen’in yıllarca kullandığı 1956 Ford Fairline Convertible,  “Şoför Nebahat” filminde usta oyuncu Fatma Girik’in, babası öldükten sonra şoförlük yapmak zorunda kalarak kullandığı 1952 model Plymouth Sedan marka araç da bulunacak. Zeki Alasya’nın 1960 model Chevrolet Impala’sı,  Müzeyyen Senar’ın sıfır olarak ilk satın aldığı ve uzun yıllar severek kullandığı 1970 Anadol’u, Ayhan Işık’ın 1966 model Mercedes’i ve Sadri Alışık’ın 1957 Chevrolet Belair’i de ziyaretçileri Türk sinemasında bir yolculuğa çıkaracak. 

DEVRİM MODELİ’NİN REPLİKASI DA FESTİVALDE

 Festivalde ziyaretçileri sürprizler de bekliyor olacak. Klasik otomobiller ve Yeşilçam etkinliği, bit pazarı, konserler ve sinema da festival etkinlikleri arasındaki yer alacak. İlk Türk otomobili Devrim’in filmi de klasik otomobiller severler için sürekli gösterimde olacak. Ayrıca, Devrim’in replika modeli de sinema alanında sergilenecek. 

Ziyaretçileri nostaljik bir yolculuğa çıkaracak birbirinden değerli klasik otomobiller ile fuar çevresinde de sürüş imkanının sunulacağı 3 gün sürecek festivalin bilet fiyatları günlük 15 TL’den başlıyor. Biletler biletix.com ve etkinlik günleri kapı girişlerinden temin edilebilecek.

Yorumlar